اخبار > بهره‌برداری و اجراي ۴ طرح تولیدی در شهرك‌هاي صنعتي استان بوشهر آغاز شد
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت؛

بهره‌برداری و اجراي ۴ طرح تولیدی در شهرك‌هاي صنعتي استان بوشهر آغاز شد

در جریان بازدید وزیر صنعت، معدن و تجارت از خوشه صنعتی فرآوری آبزیان استان بوشهر در شهرک صنعتی شماره ۲ بوشهر، طرح توسعه شرکت پارس آبزیان رسول مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در جریان سفر به استان بوشهر، با حضور در شهرک صنعتی شماره ۲ بوشهر، آغاز عملیات اجرایی دو طرح تولید باتری‌های سرب اسیدی صنعتی و تولید پلیت باتری‌های صنعتی را كليد زد.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، طرح تولید باتری‌های سرب اسیدی صنعتی وابسته به شرکت تجارت تدبیر ساینا است و ظرفیت تولید سالانه ۴۵ میلیون آمپر انواع این محصولات را دارد.
 
سرمایه‌گذاری ثابت و در گردش برای راه‌اندازی و اجرای این طرح ۷۲۴ میلیارد ریال است که برای ۷۵ نفر به‌صورت مستقیم اشتغالزایی ایجاد می‌کند.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در این برنامه به‌صورت همزمان كلنگ آغاز عملیات اجرایی احداث طرح تولید پلیت باتری شرکت تجارت تدبیر ساینا را نیز به زمين زد.
 
طرح تولید پلیت باتری‌های صنعتی با ظرفیت پنج هزار تن و سرمایه‌گذاری ۱۶۸ میلیارد ریال اجرا خواهد شد و با تكميل آن، بیش از ۲۰ نفر مشغول به کار می‌شوند.
 
این طرح در زمینی به مساحت ۱۷ هزار مترمربع و با زیربنای ۵ هزار مترمربع ساخته می‌شود و کل سرمایه ثابت مورد نیاز آن ۱۶۸ میلیارد ریال است.
 
این محصولات در تولید باطری مورد استفاده قرار می‌گیرد و در صورت تأمین اعتبار تا سال ۱۴۰۰ راه‌اندازی می‌شود.
 
بازدید وزیر صنعت، معدن و تجارت از شهرک صنعتی شماره ۲ بوشهر
همچنين در جریان بازدید وزیر صنعت، معدن و تجارت از خوشه صنعتی فرآوری آبزیان استان بوشهر در شهرک صنعتی شماره ۲ بوشهر، طرح توسعه شرکت پارس آبزیان رسول مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
 
این واحد توليدي در زمینه فرآوری، بسته‌بندی و صادرات آبزیان (انواع ماهی، میگو و دیگر آبزیان دریایی) فعال است و محصولات تولیدی خود را به کشورهای خارجی نیز صادر می‌کند.
 
برای راه‌اندازی و تکمیل فاز دوم شركت پارس آبزیان رسول حدود ۲۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده و با افتتاح آن، ظرفیت فرآوری و بسته‌بندی در این شرکت به ۸۰ تن رسیده است.
 
این شرکت كه هم‌اکنون دارای ۵ سردخانه بزرگ، ۸ تونل انجماد با ظرفیت هرکدام ۵ تن است و برای ۳۶۰ نفر شغل به‌وجود آورده است، سه سال متوالی به‌عنوان واحد نمونه صادر کننده کشوری معرفی شده است.
 
پارس آبزیان رسول در زمینی به مساحت ۱۱ هزار مترمربع و با زیربنای ۴ هزار مترمربع ساخته شده و با بهره‌گیری از دانش روز عمل آوری و فرآوری طبق استانداردهای جهانی و اجرای سیستم‌های بهداشتی HACCP در مدیریت تولید به فعاليت می‌پردازد.
 
تأمین اعتبارات لازم برای پیاده‌سازی مدیریت دانش در سطح خوشه‌هاي صنعتي
عامل توسعه خوشه صنعتی فرآوری آبزیان بوشهر در جريان اين بازديد اظهار داشت: تمرکز اطلاعات و پیاده‌سازی مدیریت دانش در سطح خوشه‌ها ضرورت دارد و همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت در این زمینه مؤثر است.
 
مهدی محمدی افزود: در حوزه زنجیره ارزش افزوده برای خوشه صنعتی فرآوری آبزیان روی ۵ محور تحقیق و توسعه، فروش، بازاریابی، CRM و تولید تمرکز کرده‌ایم و برنامه‌هایی در این حوزه‌ها داریم.
 
وي با اعلام این‌که در کنار توجه به تولید، آموزش‌هایی برای ارتقاء سطح واحدهای خوشه نیز داریم، اضافه کرد: روی تمرکز اطلاعات موجود در خوشه باید کار شود و وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌تواند در جذب و تخصیص اعتبارات لازم برای پیاده‌سازی مدیریت دانش در سطح خوشه‌ها با ما همکاری کند.
 
عامل توسعه خوشه صنعتی فرآوری آبزیان بوشهر با اشاره به این‌که این خوشه از سال ۱۳۹۶ زیر نظر شرکت شهرک‌های صنعتی بوشهر کار خود را آغاز کرد، ادامه داد: ۴۲ واحد فرآوری، ۳۰۰ مزرعه پرورش میگو، دو واحد پرورش در قفس، پنج کارخانه غذای میگو و ۱۰ واحد خدمات دهنده در این خوشه داریم که در مجموع برای هفت هزار نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شغل کرده‌اند.
 
محمدی با اشاره به حضور واحدهای عضو خوشه در نمایشگاه‌های بین‌المللی بیان کرد: سال گذشته حدود ۳۰ واحد عضو خوشه در نمایشگاه تایلند و نزدیک به ۱۲ واحد در نمایشگاه بروکسل شرکت داشته‌اند و امسال نیز واحدهایی از این خوشه در نمایشگاه ویتنام شرکت خواهند داشت.
 
یکی از مهمترین استراتژی‌های توسعه صنایع کوچک و متوسط، ایجاد خوشه‌های صنعتی است و خوشه فرآوری آبزیان به‌عنوان یک خوشه دارای قابلیت رشد و توسعه، مد نظر شرکت شهرک‌های صنعتی بوشهر قرار گرفت.
 
در این راستا، طرح مطالعه توسعه خوشه‌ای در بهمن سال 1395 با انعقاد قرارداد میان شرکت شهرک‌های صنعتی بوشهر و دانشگاه خلیج فارس با تشكيل تیم توسعه خوشه به‌صورت رسمی آغاز شد.
 
با توجه به ظرفیت‌های موجود در حوزه آبزیان بوشهر و موقعیت جغرافیایی این استان، از جمله طولانی‌ترین مرز مشترک با خلیج فارس، خوشه صنعتی فرآوری آبزیان، یکی از مهمترین زمینه‌های توسعه کارآفرینی، رشد پایدار و ایجاد اشتغال مولد در این استان است.
 
تبدیل شدن به صنعتی ممتاز، ایمن و پایدار در سطح استانی، ملی و بین‌المللی با تقاضای رو به رشد مصرف کنندگان برای محصولات باکیفیت شیلاتی با تأکید بر رعایت رویکرد زیست محیطی و بهبود بهره‌وری زنجیره ارزش، چشم‌انداز خوشه صنعتی فرآوری آبزیان بوشهر است.
 
بازدید وزیر صنعت، معدن و تجارت از شهرک صنعتی برازجان
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه سفر به استان بوشهر، با حضور در شهرک صنعتی برازجان، از شرکت تعاونی پویا شیمی جنوب بازدید و در جریان مسائل و مشکلات این واحد توليدي قرار گرفت.
 
شرکت تعاونی پویا شیمی جنوب در زمینه تولید لوله‌های پلی اتیلن فعالیت دارد و فاز سوم آن در آینده‌ نزدیک به بهره‌برداري مي‌رسد.
 
حدود 11 نفر در این شرکت به‌صورت سه شیفت مشغول به کار هستند.
 
میز صادرات خرما در استان بوشهر راه‌اندازی می‌شود
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنين در حاشيه بازدید از شهرک صنعتی برازجان به خبرنگاران گفت: با هدف رونق بخشی به صادرات محصول خرما، میز این محصول در استان بوشهر تشکیل می‌شود.
 
رضا رحمانی افزود: استان بوشهر و به‌ویژه شهرستان دشتستان از قطب‌های تولید خرمای کشور است و خرمای کبکاب آن نیز ثبت جهانی شده است.
 
وی اضافه کرد: در این زمینه اولویت این است تا در قالب خوشه صنعتي خرما، فعالیت جدید توسعه و سرمایه‌گذاری و همچنین فرآوری و بسته‌بندی  این محصول کشاورزی انجام شود.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: نقش بسته‌بندی و فرآوری خرما در صادرات آن مهم است؛ چرا که این محصول تقاضای زیادی در کشورهای مختلف دنیا دارد.
 
رحماني تصريح كرد: منابع محدودی داریم، ولی با این حال باید فعالیت‌ها در مسیری هدایت شوند تا زمینه برپایی میز صادراتی خرما در استان بوشهر فراهم شود.
 
وي يادآور شد: استان بوشهر علاوه بر برخوداری از منابع انسانی، از ارتباط خوبی با کشورهای خلیج فارس برخوردار است که بايد از این ظرفیت برای رونق بازار خرما استفاده شود.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در کل کشور میز صادرات تشکیل شده که از نمونه آن‌ها می‌توان به میز نساجی اصفهان و زعفران مشهد اشاره کرد.
 
رحمانی تأکید کرد: خرما یکی از محصولات است که در جهان شهره است و قابلیت صادراتی بالایی داشته و تحقق بیش از پیش این مهم قادر به تأثیرگذاری در اقتصاد منطقه است.
 
وی ادامه داد: استان بوشهر در حوزه معدن و صنعت و به‌ویژه صنایع دریایی ظرفیت قابلی دارد که در این ارتباط سعی می‌شود با ساز و کار لازم، زمینه شکوفایی این ظرفیت‌ها به‌خوبی فراهم شود.
 
بازديد وزیر صنعت، معدن و تجارت از دو طرح اشتغالزایی در شهرستان گناوه
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنين در ادامه سفر به استان بوشهر، از طرح در دست احداث مجتمع کشتارگاهی صنعتی طیور ضامن آهو و یک کارگاه قالی بافی در شهرستان گناوه بازدید کرد و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات آن‌ها قرار گرفت.
 
تأمین اعتبارات و تسهیلات لازم برای تکمیل و راه‌اندازی نهایی، مهمترین مشکل طرح در دست احداث مجتمع کشتارگاهی صنعتی طیور ضامن آهو بود که توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی مطرح شد.
 
مجتمع کشتارگاهی صنعتی طیور ضامن آهو در زمینی به مساحت ۲۰ هزار مترمربع و با زیربنای ۸ هزار مترمربع احداث خواهد شد و تا کنون ۲۶ میلیارد تومان براي آن هزینه شده است.
 
کشتار ۴ هزار قطعه جوجه در ساعت، سردخانه ۵۰۰ تنی، تخلیه اتوماتیک سالن، پخت ضایعات و تبدیل به پودر و طرح تصفیه فاضلاب از دیگر ظرفیت‌های این کشتارگاه صنعتی است.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در این روز از یک کارگاه متمرکز قالی بافی در روستای چهار روستایی گناوه بازدید و در جریان مهمترین مسائل و مشکلات اين واحد كارگاهي قرار گرفت.
 
در این کارگاه حدود ۵۰ نفر مشغول به کار هستند و رشته‌هايی نظیر ریسندگی، بافت گلیم، گبه، فرش و تابلو فرش به‌صورت متمرکز و غیرمتمرکز در آن انجام می‌شود.
 
بازديد وزیر صنعت، معدن و تجارت از منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر
وزیر صنعت، معدن و تجارت در جریان سفر به استان بوشهر به شهرستان دیلم نيز رفت و از منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر بازدید كرد.
 
رضا رحماني در بازدید از آخرين وضعیت پیشرفت پروژه‌های عمراني احداث اين منطقه ویژه اقتصادی، برای حل مشکلات این منطقه قول پیگیری ويژه داد.
 
وي با اشاره به این‌که توسعه طرح‌های تولیدی و اشتغالزایی در اولویت برنامه‌هاي دولت است، بر حل مشکلات منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر، تسریع در اجرای زیرساخت‌ها و بهره‌برداری از آن تأكيد كرد.
 
منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر در شهرستان دیلم به مساحت 3 هزار و 900 هکتار قرار دارد که از مزیت‌های مهمی در حوزه تأمین خوراک صنایع پتروشیمی و پایین دستی و زیرساختی برخوردار است.
 
این منطقه با اخذ مصوبات لازم و پیش‌بینی زیرساخت‌های مورد نياز از جمله آب، برق، گاز و تصفیه‌خانه فاضلاب، در انتظار كسب تأییدیه‌های زیست محيطي است که وزیر صنعت، معدن و تجارت در این خصوص قول پیگیری داد.
 
همچنین متقاضیان برای سرمایه‌گذاری و آغاز فعالیت تولیدی در این منطقه اعلام آمادگی کرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود این منطقه برای بیش از ۱۰ هزار نفر شغل به‌وجود آورد.
 
این منطقه ویژه اقتصادی یکی از 9 منطقه ویژه اقتصادی کشور است که تحت مديريت سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران در عرصه صنایع کوچک و پتروشیمی فعالیت می‌کند.
 
منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر در سال 1389 به تصويب مجلس شورای اسلامی رسيده و عملیات اجرایی و زیربنایی آن از سال 1393 آغاز شده است.
 
افتتاح واحد تولید متوکسید سدیم در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر
وزیر صنعت، معدن و تجارت در جریان حضور در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر، واحد توليد متوکسید سدیم شرکت شیمی گستر لیان را با سرمایه‌گذاری يك هزار و 400 میلیارد ريالي افتتاح كرد.
 
این واحد صنعتي ظرفیت تولید سالانه ۲۰ هزار تن متوکسید سدیم مایع را دارد و محصولات تولیدی آن در صنایع داروسازی، نساجی، دندانپزشکی و سوخت‌های بیودیزل کاربرد دارد.
 
توليد ۱۴ هزار تن متوکسید سدیم مایع به همراه یک هزار و ۸۰۰ تن پودر متوکسید سدیم در سال نيز از ديگر ظرفيت‌هاي اين واحد صنعتي است.
 
میزان صادرات سالانه شرکت شیمی گستر لیان ۲۰ هزار تن به ارزش تقریبی ۱۱ میلیون دلار برآورد شده که بازار هدف این محصول، کشورهای اروپایی و آسیایی است.
 
این طرح ایجادی در سال 1395 در زمینی به مساحت یک و نیم هکتار و با زیربنای یک هزار مترمربع در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر احداث شده و برای ۵۰ نفر به‌صورت مستقیم ایجاد شغل کرده است.
 
بر اساس پیش‌بینی‌ها و برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته، میانگین تولید، فروش و صادرات این طرح در طول سه سال حدود ۶۰ هزار تن خواهد بود و میزان سرمایه‌گذاری ثابت انجام گرفته در آن، یک هزار و ۲۰۰ ميليارد ریال است.
 
مواد اولیه این واحد صنعتي، "سود پرک" و "متانول" است که هر دو این مواد در کشور تولید می‌شوند.

© گزارش تصويري 1
© گزارش تصويري 2

تاريخ: 1398/07/25  | ساعت: ١٧:٠٠ | شناسه: ٨٠٢٥ | تعداد نمايش: 1460


خروج