اخبار > در راستای رونق تولید هیچ محدودیتی برای صادرات در کشور وجود ندارد
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بوشهر عنوان كرد:

در راستای رونق تولید هیچ محدودیتی برای صادرات در کشور وجود ندارد

رضا رحمانی در نشست مشترك ستاد اقتصاد مقاومتی و شوراي گفت‌وگوي دولت و بخش خصوصی در بوشهر با بیان این‌که امسال در راستای رونق تولید، صادرات به کشورهای همسایه را دنبال می‌کنیم، اظهار داشت: با توجه به موقعیت استان بوشهر و مرز دریایی آن با کشورهای حوزه خلیج فارس، معین بودن این استان برای صادرات نه‌تنها به قطر بلکه به سایر کشورهای همسایه را می‌پذیریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در راستای رونق تولید در زمان حاضر هیچ محدودیتی برای صادرات در کشور وجود ندارد و استان بوشهر معین دیگر استان‌ها در صادرات کالا به کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌شود.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، رضا رحمانی پنج‌شنبه شب در نشست مشترك ستاد اقتصاد مقاومتی و شوراي گفت‌وگوي دولت و بخش خصوصی در بوشهر با بیان این‌که امسال در راستای رونق تولید، صادرات به کشورهای همسایه را دنبال می‌کنیم، اظهار داشت: با توجه به موقعیت استان بوشهر و مرز دریایی آن با کشورهای حوزه خلیج فارس، معین بودن این استان برای صادرات نه‌تنها به قطر بلکه به سایر کشورهای همسایه را می‌پذیریم.
 
وي افزود: برخی از استان‌های کشور، از جمله بوشهر، فارس و هرمزگان در کشورهای همسایه سرمایه‌گذارانی دارند که باید از حضور آن‌ها به‌عنوان یک فرصت، ظرفیت و سرمایه استفاده کرد.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: این افراد به‌عنوان ظرفیتی در خارج از کشور و بخش خصوصی به‌عنوان ظرفیتی در داخلی به‌شمار می‌روند که باید از آن‌ها بهره برد.
 
رحماني ادامه داد: با توجه به مسابقه‌های جام جهانی در کشور قطر، امسال اتاق بازرگانی بوشهر مسئولیت صادرات به این کشور و میز قطر را باید اداره کند.
 
وي تصريح كرد: اتاق بازرگانی بوشهر افزون بر کشور قطر می‌تواند برای هریک از کشورهای همسایه صادرات انجام دهد.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: این وزارتخانه برای بحث صادرات هیچ مشکلی ندارد و هرکسی که توانایی دارد، می‌تواند در این بخش و مأموریت کشور را کمک کند.
 
رحمانی افزود: این میزان صادرات در شأن وضعیت فعلی ما نیست و فعالان این بخش در استان‌هایی مانند بوشهر می‌توانند با دادن راهکارهای مناسب، برای بهبود شرایط به ما کمک کنند.
 
وی درخصوص صادرات خرما نيز اظهار داشت: با توجه به ظرفیت استان بوشهر در این محصول تلاش می‌شود اعتبارات تبصره ۱۸ به صنایع مختص این محصول از جمله فرآوری و بسته‌بندی متمرکز شود.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: فعالان این بخش می‌توانند روی مازاد محصولات صنعتی و کشاورزی برای صادرات اقدام کنند.
 
رحمانی ادامه داد: در بسیاری از کالاها، از جمله کاشی و سرامیک، دو برابر ظرفیت داخلی تولید وجود دارد که با بازاریابی و برپایی نمایشگاه می‌توان در کشورهای دیگر بازاریابی و زمینه صادرات را فراهم کرد.
 
وي با اعلام این‌که در حوزه معادن و توسعه آن‌ها به ایمیدرو مأموریت داده شده است، بیان کرد: حوزه بوکسیت در این استان یک اولویت برای ماست. پروانه اکتشاف به نام ایمیدرو صادر شده است و با سرعت کار را دنبال و پایانه صادراتی مواد معدنی را نیز پیگیری خواهیم کرد.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام این‌که ظرفیت تولید آلومینیوم کشور دو برابر می‌شود، يادآور شد: آلومینیوم به آلومینا نیاز دارد که بخش مهمی از آن از همین بوکسیت به‌وجود می‌آید که اهمیت این ماده را دوچندان می‌کند.
 
رحماني تصريح كرد: اطلاعات اولیه نشان می‌دهد كه به ظرفیت خوبی از آلومینا در این استان دست یافته‌ایم که روند توسعه را بیشتر خواهد کرد.
 
وي افزود: ۳۰ میلیارد دلار واردات در بخش صنعتی و معدنی داشتیم که در قالب یک برنامه مدون ۱۰ میلیارد دلار آن کاهش یافته و افزون برآن ۱۰ میلیارد دلار دیگر نیز کاهش می‌یابد.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در این شرایط انتظار می‌رود فعالان بخش بازرگانی با توجه به مصوبات دولت برای واردات اقلام و کالاهای مورد نیاز کشور، از جمله قطعات مورد نیاز در بخش لوازم خانگی و قطعات یدکی مورد نیاز خودرو و سایر موارد دیگر اقدام کنند.
 
رحماني گفت: با توجه به معافیت‌ها و تخفیف‌های جدید لحاظ شده برای بوشهر، این استان می‌تواند پیشانی اقتصاد کشور باشد و باید از این ظرفیت‌ها در مسیر توسعه استفاده کرد.
 
وی تأکید کرد: فعالان اقتصادی استان بوشهر می‌توانند با استفاده از ظرفیت‌های قانونی ایجاد شده، هم برای تأمین نیازهای کشور گام بردارند و هم برای خود كسب و كار مناسبی فراهم کنند.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص صنایع دریایی نيز اظهار داشت: در استان بوشهر ظرفیت خوبی در بخش صنایع دریایی وجود دارد و ایجاد تحول در این بخش از جمله برنامه‌های مهم این وزارتخانه در سال جاری است.
 
رحماني یادآور شد: در گذشته بیش از ۹۰ درصد حق تعمیرات و خدمات در بخش صنایع دریایی در خارج از کشور انجام می‌شد، اما امروز ۸۰ درصد در داخل کشور انجام می‌شود و به سمتی درحال حرکت هستیم که نه‌تنها ۱۰۰ درصد این خدمات داخلی، بلکه به کشتی‌های خارجی نیز خدمات بدهیم.
 
وی خاطرنشان کرد: اگر در این زمینه همکاری لازم صورت گیرد، واحدهای کشتی سازی سه شیفت کار کنند و همکاری لازم باشد، می‌توانیم به پیشرفت و برنامه طراحی شده دست یابیم.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که در شرکت صنایع دریایی ایران (صدرا) کارهای خوبی شروع شده است، افزود: استان بوشهر  همه ظرفیت‌ها و نعمت‌ها را دارد و باید از این ظرفیت‌ها به‌خوبی استفاده کرد.
 
رحماني درخصوص کشتی مسافری بوشهر نيز بيان كرد: این کشتی یک ظرفیت و حرکت جدیدی برای بوشهر است و باید از این موقعیت برای استان استفاده کرد.
 
وي همچنين درخصوص کانتینرهای موجود در گمرکات اعلام كرد: هر کانتینری که بر اساس قانون وارد شده و بعد ایجاد مانع شده، دستور می‌دهیم ترخیص شود و هیچ کسی نباید مانعی ایجاد کند.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: همچنین خودروهای موجود در گمرک که به‌صورت قانونی هستند، از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت مشکلی برای ترخیص ندارد و در این خصوص از دولت مصوبه گرفتیم؛ هرچند عده‌ای علیه ما در فضای مجازی تهمت زدند.
 
رحماني گفت: هرجا در زمینه ترخیص کالا و خودروهای موجود در گمرکات مانعی بوده، یا خودشان خلاف قانون عمل کرده‌اند و یا از طرف وزارتخانه دیگری مشکل درست شده است.
 
وي یادآور شد: کالاهایی که حکم قضایی دارند و مربوط به برخی شرکت‌هایی است که مشکل داشتند، ما نمی‌توانیم کاری کنیم. برخی از کالاها نیز از طرف برخی مراجع دیگر، از جمله سازمان ملي استاندارد مشکل دارند که باید حل کنند.
 
بوشهر به لیست ۱۲ استان‌ کم ‌برخوردار بخش صنعت اضافه شود
استاندار بوشهر نيز در اين نشست گفت: ۱۲ استان کم برخوردار در حوزه صنعت کشور منظور شده که باید بوشهر نیز به این لیست اضافه شود؛ چرا که اگر عسلویه از حوزه صنعت استان بوشهر تفکیک شود، این استان در حوزه صنعت جایگاه خوبی ندارد.
 
عبدالکریم گراوند افزود: همچنین برای ۳۱ شهرستان کشور در بحث توسعه‌ای مقرر شده کارهای ویژه انجام شود که در این راستا در بحث منطقه ویژه اقتصادی شمال استان انتظار است این مهم به‌زودی تعیین تکلیف شود.
 
وی اضافه کرد: همچنین افتتاح خانه فرش ایران در گناوه با توجه به ظرفیت‌های موجود به‌عنوان مصوبه شورای اقتصاد مقاومتی آورده شود تا زمینه حمایت حوزه فرش وزارت صنعت، معدن و تجارت از این بخش فراهم شود.
 
استاندار بوشهر ادامه داد: در بحث تسهیلات نیز انتظار است رایزنی لازم برای حمایت از ظرفیت‌های تولیدی استان بوشهر به‌صورت ویژه انجام گیرد.
 
گراوند یادآور شد: در صنایعی مانند لاستیک نیز در حوزه شمال استان بوشهر اگر کمک کنیم، سرمایه‌گذار وجود دارد و تحقق این مهم می‌تواند بخشی از مشکلات این شهرستان را حل کند.
 
وي تصريح كرد: در حوزه اسکله معدنی خورشهاب کارهایی صورت گرفته و ایمیدرو باید برای سرمایه‌گذاری ورود کند و این‌که بگویند تنها ظرفیت‌ها را مطالعه کرده، این روند پاسخگوی نیاز استان نیست.
 
استاندار بوشهر در ارتباط با شرکت صنایع دریایی ایران (صدرا) نیز اظهار داشت: در این حوزه تعهدات و فرصت‌هایی که برای این شرکت ایجاد شد، باید تا حصول نتیجه دلخواه فراهم شود.
 
گراوند افزود: در زمینه صدور سند مالکیت نیز معاون هماهنگي امور عمرانی استانداری بوشهر با دستگاه‌های ذیربط تعیین تکلیف کند؛ چرا که با تحقق این موضوع، درخواست مسئولان شرکت صدرا برای تبدیل شدن این محدوده به منطقه ویژه فراهم می‌شود.
 
وي اضافه كرد: در بحث تأمین سوخت کشتی بوشهر ـ قطر قول حمایت ویژه داده شده که امیدوارم با نگاه ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت این مشکل به‌زودی حل شود.
 
استاندار بوشهر تأکید کرد: با فعال شدن این کشتی، حوزه توسعه، صادرات و گردشکری استان بوشهر می‌تواند تأثیرپذیری بالایی از این خط کشتیرانی داشته باشد.
 
۲۳ پروژه اقتصاد مقاومتی در استان بوشهر فعال است
در ادامه اين نشست، رئیس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان بوشهر گفت: برای اجرای 23 پروژه اقتصاد مقاومتي بوشهر، ۸۱ هزار و ۱۴۲ میلیارد ریال اعتبار تصویب و با اجرای آن‌ها، هشت هزار و ۹۶۸ فرصت شغلی جدید در اين استان ایجاد می‌شود.
 
علی درویشی افزود: اجرای طرح تحول کشاورزی شهرستان دشتستان (طرح نخلستان) از جمله مهمترین طرح‌هاي اقتصاد مقاوتی در استان بوشهر است که اجرای آن موجب ثبیت اشتغال ۶ هزار و ۸۱۳ نفر در بخش کشاورزی می‌شود.
 
وي اضافه کرد: از این شمار پروژه، بیشترین تعداد شامل هفت پروژه در بخش آب، ۶ پروژه در بخش آبزی پروری و ۳ پروژه در بخش توسعه زیرساخت‌های بندری اجرا و سایر پروژه‌های اقتصاد مقاومتی در بخش گردشگری، صنعت، درمان و مسکن اجرا می‌شود.
 
دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی استان بوشهر ادامه داد: رونق تولید و ایجاد اشتغال از سیاست‌های محوری اقتصادی مقاومتی است و استان بوشهر به لحاظ برخورداری از ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل کم نظیر و منحصر به فرد می‌تواند در تحقق هدف‌های اقتصاد مقاومتی از جمله استان‌های پیشرو در کشور باشد.
 
درویشی اظهار داشت: ایجاد ظرفیت‌های جدید بندری، محورهای ارتباطی و خدمات مرتبط، بهره‌برداری بهینه از منابع آب و خاک و افزایش بهره‌وری منابع آب در بخش کشاورزی، تأمین آب آشامیدنی پایدار، توسعه زیرساخت‌های گردشگری و فعالیت‌های آبزی پروری، از جمله رویکردها و برنامه‌های مهم ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان بوشهر است.
 
وی يادآور شد: احداث دو واحد آب شیرین ‌کن در شهرستان دشتستان، آب شیرین کن سیراف، احداث شبکه آبیاری و زهکشی سد رئیسعلی دلواری، تکمیل خط انتقال و بهینه‌سازی ایستگاه پمپاژ حاج مهدی، اجرای طرح تحول کشاورزی دشتستان، احداث گلخانه، کلینیک تخصصی و فوق تخصصی، اجرای زیرساخت‌های شهرک شیلاتی زیارت، رود شور شمالی، تکمیل زیرساخت آبزی پروی دلوار ۳ از جمله این پروژه‌هاست.
 
رئیس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان بوشهر توسعه طرح پرورش ماهی در قفس پروتئین گستر سینا، اجرای عملیات آبخیزداری، راه‌اندازی واحد یوتیلیتی پتروشیمی متانول کاوه، احداث اقامتگاه‌های بوم گردی قلعه سی‌نیز، احداث هتل، احداث مسکن مددجویان و تأمین سرپناه برای ۲ هزار خانوار مددجوی زیر پوشش کمیته امداد، احداث چهار مجتمع خدمات رفاهی، احداث پایانه صادراتی، ترانزیتی و کانتینری و تأسیسات زیربنایی مجتمع بندری جزیره نگین را از جمله دیگر پروژه‌های اقتصاد مقاومتی در استان بوشهر عنوان کرد.
 
راه‌اندازی منطقه ویژه اقتصادی شمال بوشهر به توسعه متوازن صنعتی این استان کمک می‌کند
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر نيز در بخش ديگر اين نشست گفت: راه‌اندازی منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر در بندر دیلم به توسعه متوازن صنعتی در این اسنان کمک خواهد کرد.
 
سید حسین حسینی افزود: جایگاه صنعتی استان بوشهر با لحاظ کردن مناطق ویژه، رتبه چهارم کشوری و بدون درنظر گرفتن این مناطق رتبه ۲۱ کشور است.
 
او با بیان این‌که بیشترین سرمایه‌گذاری صنعتی در عسلویه انجام شده است،اضافه كرد: بعد از عسلویه، بندر دیر به‌علت وجود کارخانه متانول کاوه دارای بیشترین سرمایه‌گذاری صنعتی است.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر با تأکید بر ضرورت توسعه متوازن صنعتی در این استان ادامه داد: ارزیابی زیست محیطی و راه‌اندازی متطقه ویژه اقتصادی شمال استان در بندر دیلم به توسعه متوازن صنعتی در این استان کمک شایانی می‌کند.
 
حسینی با تأکید بر این‌که پایانه صادراتی ویژه مواد معدنی باید در این استان راه‌اندازی شود، اظهار داشت: راه‌اندازی خط ترانزیت بوشهر و دوحه قطر نیز به افزایش صادرات از بندر بوشهر بهبود خواهید بخشید.
 
بوشهر سود قابل قبولی از ظرفیت‌های صنعتی خود نبرده است
نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی هم در اين نشست گفت: نفت، گاز و نیروگاه اتمی در بوشهر منافع زیادی برای کشور داشته، اما این استان از ظرفیت‌های یاد شده سود قابل قبولی نبرده است.
 
سید کمال‌الدین شهریاری افزود: در این استان با حدود یک میلیون نفر جمعیت و همجواری با خلیج فارس نباید بیکاری وجود داشته باشد.
 
وی اضافه کرد: زیرساخت‌های توسعه و سرمایه‌گذاری و همچنین ظرفیت‌های معدن استان بوشهر نادیده گرفته شده تا جایی که اکنون نرخ بیکاری شهرستان تنگستان ۱۸.۱ درصد است.
 
نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در راستای شکوفایی ظرفیت‌ها برای کاهش بیکاری، بندر خورشهاب قابلیت فعال‌ سازی به‌ویژه در صادرات مواد معدنی را داراست.
 
شهرياري یادآور شد: بندر خورشهاب مزیت زیادی برای احداث پایانه صادرات مواد معدنی دارد، زیرا نسبت به شهرستان‌های تنگستان، دشتی و دشتستان به‌عنوان ظرفیت‌های معدنی بوشهر از موقعیت بسیار مناسبی برخوردار است.‌
 
وي در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: با بخشنامه و آئین‌نامه نمی‌توان بخش خصوصی را اداره کرد و تا زمانی که بخش خصوصی این‌گونه از سوی دولت اداره می‌شود، کار به جایی نخواهد رسید.
 
نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی تصريح كرد: در این ارتباط باید مدیران و فرمانداران از اتاق‌های خود بیرون رفته و با حضور در دفتر فعالان اقتصادی، برای مشکلات بخش خصوصی چاره‌اندیشی کنند.
 
اجرایی شدن منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر ضروری است
همچنين نماینده مردم بوشهر در مجلس شورای اسلامی در بخش ديگر اين نشست گفت: منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر بعد از 10 سال از آغاز عملیات اجرایی آن، هنوز به دلایلي خاص و برخی کارشکنی‌ها وارد مرحله اجرا نشده است.
 
عبدالحمید خدری از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست بحث زیست محیطی منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر حل شود.
 
وي افزود: با توجه به توسعه نامتوازن صنایع در شمال و جنوب استان بوشهر، احداث منطقه ویژه اقتصادی شمال استان ضروری و تنها راه نجات این بندرها به‌شمار می‌رود.
 
نماینده مردم بوشهر در مجلس شورای اسلامی اضافه كرد: مردم شمال استان بوشهر انتظار دارند با ازسرگیری عملیات اجرایی منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر، رونق اقتصادی در این منطقه از استان حاکم شود.
 
نماینده مردم کنگان، دیر، جم و عسلویه در مجلس شوراي اسلامي نیز گفت: بوشهر از لحاظ صنعتی استان برخورداری است، اما بخش خصوصی جنوب استان، میل و رغبتی برای استفاده از يارانه‌ها و تخفیف‌هایی که در این حوزه است ندارد و باید زمینه‌ای برای استفاده از این امتیازها فراهم شود.
 
سکینه الماسی در ارتباط با تعیین 100 قلم کالایی که لنج داران می‌توانند به‌عنوان کالای همراه ملوان (ته لنجی) وارد کنند، افزود: این اقدام دولت فرصت خیلی خوبی است، اما نباید این کالاها مشمول شرایط ثبت سفارش و انتقال ارز شوند؛ در غیر این ‌صورت این کالاها دیگر به‌عنوان ته ‌لنجی به‌شمار نمی‌روند.
 
وی از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست با توجه به‌ این‌که تجارت و بازرگانی کار آباء و اجدادی مردمان استان بوشهر است، در راستای روان ‌سازی کارها، این 100 قلم کالا مشمول مراحل اداری و ثبت سفارش نشوند.
 
نماینده مردم کنگان، دیر، جم و عسلویه در مجلس شوراي اسلامي اضافه كرد: با توجه به ظرفیتی که در بوشهر وجود دارد، تفکیک اتاق بازرگانی منطقه جنوب استان در راستای دستیابی به توسعه هرچه بیشتر، از خواسته‌های فعالان این بخش است.
 
الماسي تأکید کرد: بندر دیر در جنوب استان بوشهر تنها بندر صادراتی ایران به قطر است و تقویت زیرساخت‌ها و برطرف کردن کاستی‌های موجود در این بندر ضروری است.
 
وي از اقدام سال گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت در بازکردن مرزها برای صادرات محصول گوجه فرنگی خارج از فصل تقدیر کرد و گفت: امروز شرایط استان بوشهر در بحث خرما و گوجه فرنگی خوب است و انتظار می‌رود این همکاری‌ها ادامه یابد.
 
نماینده مردم کنگان، دیر، جم و عسلویه در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به ضرورت تأسیس پایانه صادراتی مواد معدنی در بندر دیر اظهار داشت: بخش خصوصی با همکاری بانک صنعت معدن سرمایه‌گذاری قابل توجهی در این بخش در شهرستان دیر انجام داده، اما بدون استفاده باقی مانده و انتظار می‌رود از این فضای ایجاد شده به نحو مطلوبی استفاده شود.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1398/07/25  | ساعت: ٢١:٥٠ | شناسه: ٨٠٢١ | تعداد نمايش: 1293


خروج