اخبار > کمک به افزایش تولید و صادرات صدرنشین فعالیت‌هاست
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

وزیر صنعت، معدن و تجارت به مناسبت روز ملی صنعت و معدن در پیامی تأکید کرد:

کمک به افزایش تولید و صادرات صدرنشین فعالیت‌هاست

وزیر صنعت، معدن و تجارت به مناسبت فرارسیدن دهم تیر ـ روز ملی صنعت و معدن ـ در پیامی با تبریک این روز ملی به صنعتگران، معدنکاران و تمامی تولید کنندگان، برخی از سیاست‌های اجرایی وزارت صنعت، معدن و تجارت در تحقق رونق تولید را تشریح کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به مناسبت فرارسیدن دهم تیر ـ روز ملی صنعت و معدن ـ در پیامی با تبریک این روز ملی به صنعتگران، معدنکاران و تمامی تولید کنندگان، برخی از سیاست‌های اجرایی وزارت صنعت، معدن و تجارت در تحقق رونق تولید را تشریح کرد.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، متن كامل پيام رضا رحماني به اين شرح است:

تلاش برای رونق تولید و اجرای منویات رهبر معظم انقلاب برای حمایت از تولید، سرلوحه‌ تمامی فعالیت‌ها و اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارد. توسعه صادرات غیرنفتی، به‌ویژه با محوریت کشورهای همسایه با تقویت مزیت‌های کشور، در شرایط کنونی مستلزم تلاش بی‌وقفه کارگزاران حاکمیت، تولید کنندگان، صنعتگران، کارآفرینان و تمامی دست‌اندرکاران اقتصاد کشور است تا در شرایط کنونی صادرات غیرنفتی جایگاه شایسته خود را بیش از هر زمان دیگری پیدا کند.

برای توسعه صادرات کالاهای غیرنفتی افزایش حجم و تنوع محصولات صادراتی (کالا و خدمات) به کشورهای هدف، توانمند سازی و توسعه بنگاه‌های خرد، کوچک و متوسط با هدف افزایش صادرات SMEها و گسترش قراردادهای تهاتری کالا ـ کالا برای مبادلات کالاهای وارداتی و صادراتی از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

در بخش توسعه معادن و صنایع معدنی نیز اجرای نقشه راه معدن و صنایع معدنی با هدف برنامه‌ریزی براي شناخت مزیت‌ها و پتانسیل‌های معدن و صنایع معدنی، اجرای پروژه توسعه فعالیت‌های اکتشافی، اجرای پروژه احیاء و فعال سازی و توسعه معادن کوچک به تعداد 150 معدن، اجرای پروژه تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی (فولاد، مس و آلومینیوم) و تجهیز و نوسازی معادن کشور را می‌توان از مهم‌ترین اولویت‌ها برشمرد.

اولویت جدی دولت و به‌خصوص وزرات صنعت، معدن و تجارت، رفع موانع تولید، احیاء و نوسازی واحدهای صنعتی با جلب مشارکت و تعامل بخش خصوصی، نخبگان و دانشگاهیان است.

تقویت ساخت داخل و تولید قطعات وارداتی با تکیه بر توانمندی نیروهای مستعد و پرتلاش داخلی، راهکار برون رفت از مشکلات کنونی است و در این مسیر از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.

سال 1398 تحت عنوان "رونق تولید" نامگذاری شده است که هدف آن، حفظ تولید در سطح موجود و استفاده حداکثری از ظرفیت‌هاست. بر این اساس، برنامه ویژه‌ای مشتمل بر 35 پروژه برای سال جاری تدوین شده است.

در بخش توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل، فعال سازی ظرفیت خالی واحدهای تولیدی در راستای رونق تولید با تسهیلاتی معادل 14 هزار میلیارد ریال، اجرای پروژه توسعه و تولید و تجارت صنایع نساجی و پوشاک به میزان 25 درصد با ایجاد اشتغال 93 هزار نفر و سرمایه در گردش به میزان 44 هزار میلیارد ریال، اجرای پروژه ساماندهی و تکمیل محصولات لوازم خانگی، اجرای پروژه توسعه صنایع دریایی با منابعی معادل 793 میلیون یورو، نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی سنگین به تعداد 202500 دستگاه و حمایت از تأمین و توسعه ناوگان حمل و نقل ریلی به تعداد 13100 انواع واگن از مهم‌ترین برنامه‌هاست.

همه‌ بخش‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باید تمام تلاش خود را برای بهبود فضای کسب و کار و ایجاد انگیزه و امید در جامعه به‌کار گیرند تا دشمنان قسم خورده‌ انقلاب این بار نیز همچون گذشته در اجرای نقشه‌ها و دسیسه‌های شوم خود مأیوس شوند.

مسیر توسعه کشور با تکیه بر نیروهای جوان و تحصیل‌ کرده، اساتید دانشگاه، مدیران و مهندسان و کارگران ماهر، مجموعه‌ای از ذخائر درجه یک معدنی، موقعیت استثنایی کشور و همسایگی با چند کشور و هاب منطقه بودن و سایر عوامل مهم و ویژه کشور تسهیل خواهد شد و وظیفه داریم از این مزیت‌های مطلق و نسبی به بهترین شیوه و بالاترین بهره‌وری برای اهتزاز پرچم جمهوری اسلامی ایران استفاده کنیم.

اینجانب ضمن قدردانی از همه تلاش‌های بخش‌های خصوصی و دولتی تولید، فرا رسیدن دهم تیر که مصادف است با روز ملی صنعت و معدن را به همه‌ تولید کنندگان، صنعتگران، معدنکاران و همه بخش‌هایی که دستی بر ارتقاء عظمت تولید دارند، تبریک عرض می‌کنم.

تاريخ: 1398/04/08  | ساعت: ١٠:١٢ | شناسه: ٦٥٣٩ | تعداد نمايش: 2691


خروج