اخبار > خوشه‌هاي كسب و كار با فرهنگ سازی درست و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، اشتغال خوبی در کشور ایجاد مي‌كنند/ ایران در حوزه تولید خودکفا و محکم‌تر شده‌ است
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بوشهر اعلام كرد:

خوشه‌هاي كسب و كار با فرهنگ سازی درست و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، اشتغال خوبی در کشور ایجاد مي‌كنند/ ایران در حوزه تولید خودکفا و محکم‌تر شده‌ است

علی رسولیان روز چهارشنبه در آیین خاتمه یکصد و دهمین پروژه توسعه خوشه‌های کسب و کار کشور در بوشهر افزود: طرح کلینیک کسب و کار و توجه به واحدهای راکد و نیمه تعطیل امسال به‌عنوان یک اولویت مورد توجه قرار گرفت و در این زمینه ۵۰۰ مشاور در شهرک‌های صنعتی برای تحقق این مهم به‌کار گرفته شدند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با کمک استانداران، كارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید و بخش خصوصی، یک هزار و ۴۳۷ واحد صنعتی تعطیل کشور به چرخه تولید کشور بازگشت.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، علی رسولیان روز چهارشنبه در آیین خاتمه یکصد و دهمین پروژه توسعه خوشه‌های کسب و کار کشور در بوشهر افزود: طرح کلینیک کسب و کار و توجه به واحدهای راکد و نیمه تعطیل امسال به‌عنوان یک اولویت مورد توجه قرار گرفت و در این زمینه ۵۰۰ مشاور در شهرک‌های صنعتی برای تحقق این مهم به‌کار گرفته شدند.

وی اضافه کرد: با به‌کارگیری این شمار مشاور از یک هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی تعطیل هدف گذاری شده، یک هزار و ۴۳۷ واحد فعالیت خود را از سر گرفتند.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: برای واحدهای در تملک بانک‎ها نیز از طریق ظرفیت بخش خصوصی و تقویت زنجیره تولید، بازگردانی آن‌ها به چرخه تولید به‌عنوان یک موضوع اولویت دار در دستور کار است.

رسولیان تصريح كرد: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و فناور که برای نخستین بار در کشور تولیداتی انجام می‌دهند را به‌صورت یک اولویت مهم دنبال می‎کند.

وي در ارتباط با خوشه‏‌های كسب و كار نیز اظهار داشت: خوشه‌های صنعتی يكي از روش‌هاي مهم و امتحان پس داده توسعه صنعتي در سطح دنیاست که با این مدل، زنجیره تولید تکمیل و فرآیندهای فروش و صادرات مدیریت می‌‎شوند که کشورهای کره جنوبی و سنگاپور نمونه موفق این رویکرد است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: اگر با فرهنگ سازی درست و الگوسازی از ظرفیت بخش خصوصی استفاده شود، با توجه به وجود تمامی اجزاء تولید در کشور و فعالیت خوشه‌‏ها، اشتغال بسیار خوبی در کشور ایجاد خواهد شد.

رسولیان اظهار امیدواری كرد با نگاه جدیدی که در این بخش حاصل شده، بتوان همه ۵۲۶ خوشه كسب و كار شناسايي شده را عملیاتی و اجرایی کرد که این مهم نیازمند حمایت تمامی مدیران از جمله استانداران است.

وی اضافه كرد: دو چالش مهم فراروی بخش صنعت، تحریم و بیماری فراگیر کرونا است که چالش کرونا نه‌تنها ایران بلکه همه کشورها با آن مواجه هستند که براثر آن، رشد اقتصادی عمده کشورها منفی و تنها شمار کمی موفق به رشد اقتصادی مثبت شدند.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: با فشار ناشی از کرونا و تحریم‌‏های ظالمانه دشمنان قصد داشتند ایران را زمین گیر کنند، ولی با این وجود نتیجه عکس گرفتند و ایران در حوزه تولید خودکفا و محکم‌تر شده‌ است.

رسولیان یادآور شد: با وجود دو چالش جدی "تحریم" و "کرونا"، تولیدات داخلی کشور امسال رشد ۷ درصدی را تجربه کرد و ۲ هزار و ۳۷ واحد در شهرک‌های صنعتی کشور راه ‌اندازی شد و اشتغال این شهرک‏‌ها نیز ۳۳ درصد افزایش یافته است.

وي بيان كرد: بیش از ۹ هزار و ۱۰۰ قرارداد واگذاری حق بهره برداري زمین با فعالان اقتصادی امضاء شد که این میزان بیش از ۲ برابر سال گذشته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تقاضا برای سرمایه‌ گذاری نیز افزایش یافته است و با محور قرار دادن بخش خصوصی و مردم باید توسعه صنعتی افزایش و بروکراسی در وزارت صنعت، معدن و تجارت کاهش یابد که بخشی از این مهم، افزایش اختیار استان‌هاست تا شرایط بهتری را تجربه کنیم.

رسولیان افزود: محدودیت در واردات کالاهای غیرضرور و حمایت از داخلی سازی بخش عمده مواد اولیه در کشور از اولویت‏‌های مهم وزارت صنعت، معدن و تجارت است؛ زیرا توسعه صنعتی می‌تواند بسیاری از سختي‌های کشور را کاهش دهد.

وی اضافه كرد: در این ارتباط تأمین زیرساخت، مکان و شرایط لازم برای فعالیت بخش خصوصی بسیار حائز اهمیت است که باید تلاش کرد در تعامل با استان‌ها و دستگاه‌های خدماتی مانند آب، برق و غیره و کمک سازمان برنامه و بودجه، زیرساخت‌ها توسعه پیدا کند.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: تفاهم هايی نیز با شركت‌هاي برق منطقه‌ای و سازمان‌هاي مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها در دست اجراست که برق شهرک‌های صنعتی تأمین شود.

رسولیان اظهار داشت: همچنین با مصوبه دولت، تخفیف ۴۰ درصدی برای هزینه آب واحدهای شهرک‌هاي صنعتي گرفته شده ‌است و کسانی که برای تولید وارد شهرک‌های صنعتی می‌شوند، در قالب سامانه تحت رصد هستند تا مشکل آن‌ها در سطوح ملي و استاني پیگیری و رفع شود.

۹۰ میلیارد ریال برای توسعه زیرساخت شهرک‌های صنعتی بوشهر اختصاص یافت
استاندار بوشهر نيز در اين نشست گفت: با مساعدت و همکاری معاون وزیر و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، ۹۰ میلیارد ریال برای توسعه زیرساخت شهرک‌های صنعتی این استان اختصاص یافت.

عبدالکریم گراوند افزود: امروز بزرگترین دغدغه از دیدگاه رهبری معظم انقلاب تا پایین ترین سطوح مسئولان کشور بحث اشتغال و رونق اقتصادی است که بخشی از این رسالت مهم برعهده شهرک‌‏های صنعتی گذاشته شده‌ است.

وی اضافه کرد: بعد از هشت سال دفاع مقدس، دشمنان راه جدیدی برای به زانو درآوردن کشور ایجاد کردند که در این حوزه به بخش اقتصاد متمرکز شدند.

استاندار بوشهر ادامه داد: اگر در حوزه کسب و کار مبتنی بر ظرفیت‌ها کار شود، کشور موفق و دشمن خیال جنگ اقتصادی را از ذهن بیرون خواهد کرد، زیرا ایران به‌عنوان کشوری با این گستره و ظرفیت در برابر جنگ اقتصادی شکست ناپذیر است.

گراوند تصريح كرد: هر گوشه از ایران ظرفیت خاص خود را دارد و این مسئولان هستند که باید آن‌ها را سامان و از آن بهره مندی لازم را حاصل کنند.

وي اظهار داشت: دشمن امروز میدانی را که برای مقابله با نظام انتخاب کرده اقتصادی است و این درحالی است که در کشور برای حوزه اقتصاد زمینه‌‏های زیادی برای موفقیت وجود دارد.

استاندار بوشهر بیان کرد: کارهایی که امروز در صنایع کوچک کشور درحال انجام است، باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا این بخش از ظرفیت اشتغالزایی بسیار بالایی برخوردار است.

گراوند افزود: ارزش افزوده و تولید صنایع کوچک گامی ارزشمند برای جلوگیری از خام فروشی در کشور و مبتنی بر ظرفیت است.

وی اضافه كرد: جای خوشحالی است که خاتمه يكصد و دهمین خوشه کشور با عنوان آبزیان است که بحث تداوم و حمایت از آن‌ها به‌عنوان یک اصل مهم درحال انجام است.

استاندار بوشهر ادامه داد: تا سال 1396 ظرفیت سردخانه‌های خرما در استان بوشهر ۵۴ هزار تن بود که اکنون این ظرفیت به ۱۱۵ هزار و ۴۰۰ تن افزایش یافته است.

گراوند تأکید کرد: اگر این سردخانه‌ها نبود، سال سختی برای خرما به علت کسادی بازار این محصول بود، ولی با وجود سردخانه‌ها اکنون خرما در فضای بسیار مناسبی درحال نگهداری است تا در زمان مناسب با قیمت مورد انتظار کشاورزان به فروش برسد.

وي يادآور شد: در خوشه خرماي استان بوشهر ظرفیت زیادی وجود دارد و با تسهیلاتی که در حوزه اشتغال روستایی داده شد، ۲ واحد تولید شکلات خرمایی تولید می‌کنند که  به تنهایی موفق به کشف بازار هدف شد.

استاندار بوشهر گفت: اين استان سالانه ظرفیت تولید ۱۶۰ هزار تن خرما دارد که باید روی این محصول کار بیشتری صورت گیرد.

گراوند افزود: در حوزه کار روی خوشه‌های صنعتی باید با نگاه ویژه به آمایش سرزمین فعالیت‌ها اجرایی شود و در استانی مانند بوشهر با وجود واحدهای متعدد صنایع دریایی باید توجه ویژه‌ای به این حوزه صورت گیرد.

وی اضافه کرد: استان بوشهر در حوزه صنایع نفت، گاز و پتروشیمی طرفیت فراوانی به خود اختصاص داده‌ است که باید خوشه متناسب با آن تدوین شود.

استاندار بوشهر ادامه داد: امسال ۶ پتروشیمی در استان بوشهر افتتاح شد و در حوزه صنایع پایین دستی باید خوشه مورد نیاز این بخش عملیاتی شود.

گراوند یادآور شد: در حوزه صنایع دستی مانند عبا بافی نیز این استان ظرفیت کار بالایی دارد و با کمک اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باید ساز و کار خوشه آن تدوین و عملیاتی شود.

وي با تأکید بر ضرورت حمایت از شرکت‌های دانش بنیان عنوان کرد: شمار شرکت‌های دانش بنیان استان بوشهر پیش از آغاز کار دولت تدبیر و امید تنها ۲ واحد بود که اکنون شمار آن‌ها به ۳۸ شرکت افزایش یافته و لازم است فضای فیزیکی مورد نیاز آن‌ها تأمین شود.


۵۲۶ خوشه صنعتی در کشور شناسایی شد
مدیر توسعه صنعتی و فناوري سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران نيز در اين نشست گفت: تا کنون ۵۲۶ خوشه صنعتی در نقاط مختلف کشور شناسایی شده‌ است.

طهمورث لاهوتی افزود: از این شمار خوشه تا کنون کار امکان سنجی ۱۸۳ خوشه اجرایی شده و پیاده سازی ۳۶ خوشه نیز در دست اجراست.

وی اضافه کرد: در ۱۵ سال گذشته با فعالیت‏ خوشه‌‎‏هاي كسب و كار، دستاوردهای کلاني در كشور محقق شده ‌است که از جمله آن‌ها می‏‎توان به افزایش ۱۹ درصدی تعداد بنگاه‌ها در خوشه‌های تحت حمایت اشاره کرد.

مدیر توسعه صنعتی و فناوري سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران ادامه داد: شمار نهادهای پشتیبان که در فرایند توسعه خوشه‌ها درگیر شدند نیز در ۱۵ سال گذشته با رشد ۱۵۸ درصدی همراه شده ‌است.

لاهوتی بيان كرد: شبکه سازی یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه خوشه‌ای محسوب می‎شود که فعالیت‌های توسعه خوشه‌ای در کشور حدود ۳۰۰ درصد رشد یافته است.

وی اظهار داشت: اشتغال، تولیدات و ارزش صادراتی خوشه‌ها نیز به ترتیب رشد ۱۸، ۹۰ و ۲۴ درصدی را تجربه کرده که این مهم با همکاری ارزشمند نهادها و دستگاه‌های حاکمیتی از جمله استانداری‌ها محقق شده ‌است.

مدیر توسعه صنعتی و فناوري سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران تصريح كرد: شورای راهبری و کمیته‌‏های استانی با محوریت معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری‌ها هدایت می‎شود و به‌عنوان یکی از ارکان مهم، امکان تداوم فعالیت توسعه خوشه‌ای از دیدگاه اين سازمان تلقی می‌شود.

لاهوتي افزود: دیگر دستاورد در حوزه فعالیت خوشه‌های صنعتی، پیاده سازی مدل ارتقاء پذیری اعضای خوشه با ارتقاء زنجیره ارزش کل خوشه است که این مهم از طریق تکمیل حلقه‌های مفقوده زنجیره خوشه سعی بر این است تا ارزش افزوده در تک تک بنگاه‌ها افزایش یابد.

وي اضافه کرد: در بحث توسعه خوشه‌ها، کمک به تأمین مواد اولیه بنگاه‌‎ها، ارتقاء تحقیق و توسعه بنگاه‌ها، ارتقاء فناوری تولید، تسهیل تأمین مالی، توسعه بازار و منابع انسانی از دیگر اولویت‌‏های مهم برای توسعه خوشه‌های صنعتی کشور است.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1399/12/20  | ساعت: ١٠:٣٠ | شناسه: ١٣٥٧١ | تعداد نمايش: 869


خروج