اخبار > صادقی نيارکی: دستگاه‌هاي خدمات رسان باید به وظيفه قانوني خود در شهرک‌هاي صنعتي عمل كنند/ زرندي: نهضت ارتقاء كيفي در شهرک‌های صنعتی در دستور کار قرار گیرد/ رسوليان: با رفع معضل بروکراسی‌ زائد، موانع موجود بر سر راه بخش خصوصی را هموار مي‌كنيم/ صالحي‌نيا: اجزاء زنجیره تأمین و مراکز تسهیل گر صنایع کوچک و متوسط با صنایع بزرگ توسعه مي‌يابد/ مصاحب: 300 پروژه زیرساختی در شهرك‌هاي صنعتي تا پايان سال جهش توليد افتتاح می‌شود
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

در آئين تكريم و معارفه مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران عنوان شد:

صادقی نيارکی: دستگاه‌هاي خدمات رسان باید به وظيفه قانوني خود در شهرک‌هاي صنعتي عمل كنند/ زرندي: نهضت ارتقاء كيفي در شهرک‌های صنعتی در دستور کار قرار گیرد/ رسوليان: با رفع معضل بروکراسی‌ زائد، موانع موجود بر سر راه بخش خصوصی را هموار مي‌كنيم/ صالحي‌نيا: اجزاء زنجیره تأمین و مراکز تسهیل گر صنایع کوچک و متوسط با صنایع بزرگ توسعه مي‌يابد/ مصاحب: 300 پروژه زیرساختی در شهرك‌هاي صنعتي تا پايان سال جهش توليد افتتاح می‌شود

در نشستی که روز يكشنبه با حضور معاون امور صنايع، معاون طرح و برنامه و سرپرست معاونت توسعه مديريت، منابع و امور استان‌هاي وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنين معاون وزير و رئيس هيأت عامل سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران برگزار شد، از خدمات محسن صالحي‌نيا تقدير و علی رسولیان به‌عنوان معاون وزير، رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران معرفي شد.

آئين تكريم و معارفه معاون وزير، رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران با حضور سه تن از معاونان وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، در نشستی که روز يكشنبه با حضور معاون امور صنايع، معاون طرح و برنامه و سرپرست معاونت توسعه مديريت، منابع و امور استان‌هاي وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنين معاون وزير و رئيس هيأت عامل سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران برگزار شد، از خدمات محسن صالحي‌نيا تقدير و علی رسولیان به‌عنوان معاون وزير، رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران معرفي شد.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در اين نشست با بیان این‌که در حوزه زیرساخت‌هاي صنعتي اتفاقات خیلی خوبی با کمترین امکانات در حوزه صنایع کوچک به وقوع پیوسته است، گفت: بر اساس مصوبات قانوني موجود، دستگاه‌هاي خدمات رسان باید تا در شهرک و واحد صنعتي وظیفه خدمت رسانی را انجام دهند؛ درحالي كه این مصوبه در بخش‌هایی انجام شده و در بخش‌های دیگر به‌درستی انجام نمي‌شود.

مهدی صادقی نيارکی افزود: به دليل عدم همكاري كامل دستگاه‌هاي خدمات رسان، شهرک‌هایی در تهران داریم که هنوز گاز ندارند و وضعیت آب و برق آن‌‌ها با مشکل مواجه است، به گونه‌ای که در یک شیفت بیشتر نمی‌توانند فعالیت کنند. همچنين وضعیت راه‌ها و جاده‌های منتهی به این شهرک‌ها نيز باید اصلاح و بازنگری شود.

وی با تأکید بر این‌که شهرک‌هاي صنعتي ویترین توسعه کشور هستند، اضافه كرد: در حوزه زیرساخت‌ها نیاز به بازنگری اساسی داریم، چرا که سرمایه گذار با این وضعیت برای سرمایه گذاری ترغیب نمی‌شود. برای همین مجبور شدیم قیمت‌ها را افزایش ندهیم و با حاشیه سود اندک سرمایه گذاران را ترغیب کنیم تا با همین امکانات سرمایه گذاری کنند.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: متأسفانه دستگاه‌های خدمات رسان به وظیفه خود به‌صورت کامل و جامع عمل نکرده‌اند و در این مورد با مشکل مواجه هستیم.

صادقی نيارکی با تأکید بر این‌که سازمان صنایع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران باید صدای رسای صنایع کوچک و متوسط باشد، تصريح كرد: این موضع، دستور و تأکید ویژه وزير صنعت، معدن و تجارت است و باید به آن توجه ویژه شود.

نهضت ارتقاء كيفي در شهرک‌های صنعتی در دستور کار قرار گیرد
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در اين نشست گفت: در چند سال اخیر شهرک‌های صنعتی به لحاظ کمی به اندازه کافی توسعه پیدا کرده و بهتر است توسعه کیفی و نهضت ارتقاء كيفي آن‌ها در دستور کار قرار گیرد.

سعید زرندی با بیان این‌که اکنون حدود 900 شهرک و ناحیه صنعتی در کشور داریم، افزود: توسعه زیرساخت‌ها از وظایف ذاتی دولت است و باید توسعه کیفی و ارتقاء زیرساخت‌ها را به‌صورت جدی دنبال كنيم.

وي اضافه كرد: در حال حاضر در تعدادي از شهرک‌های نزدیک تهران همانند برخي از مناطق محروم برای تأمین آب و برق با مشکل مواجه هستیم و این برای پایتخت نکته منفی تلقی می‌شود

سرپرست معاونت توسعه مديريت، منابع و امور استان‌هاي وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: راه اندازی دوباره واحدهای صنعتي راکد یا تکمیل ظرفیت آن‌ها کار خوبی بود که از سال 1398 آغاز و در سال جاری پررنگ شد و این روند باید ادامه داشته باشد.

زرندي همچنين تأكيد كرد: باید شرایطی فراهم شود تا صنوف تولیدی نيز به‌عنوان بنگاه‌هاي اقتصادي خرد و كوچك جایگاه خود را در سازمان صنایع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران پیدا کنند.

به گفته وی، در مناطق محروم 12 استان تدابیر ویژه‌ای از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت در دستور کار قرار گرفته كه باید برنامه منسجمی برای آن‌ها درنظر گرفته شود.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت بيان کرد: پیشنهاد داده‌ایم که سهم عمرانی تا سقف هشت درصد در اختیار استانداران قرار گیرد که این موضوع در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شوراي اسلامي مطرح و به‌عنوان پیشنهاد به کمیسیون تلفیق فرستاده شده و اميد مي‌رود با نظر موافق نمايندگان به تصويب برسد.

زرندي همچنين با اشاره به پتانسیل بالای سازمان صنایع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران از نظر زیرمجموعه‌هاي استاني و نیروی انسانی تصريح كرد: اين سازمان توسعه‌اي با این ظرفیت خود یک وزارتخانه محسوب می‌شود و باید تلاش شود از ظرفیت آن به‌درستی و در راستای ارتقاء صنعت کشور استفاده شود.

با رفع معضل بروکراسی‌ زائد، موانع موجود بر سر راه بخش خصوصی را هموار مي‌كنيم
در ادامه اين نشست، رئيس هيأت مديره و مديرعامل جديد سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران ضمن قدردانی از اعتماد وزیر صنعت، معدن و تجارت، اظهار امیدواری کرد در زمان کوتاهي که تا پایان کار دولت باقی مانده است، در چارچوب سیاست‌های دولت، برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت و اين سازمان به‌درستی به انجام برسد.

علي رسولیان با تأکید بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی در شهرک‌های صنعتی اظهار داشت: باید از بخش خصوصی حمایت جدي و عملیاتی داشته باشیم و با رفع معضل بروکراسی زائد، موانع موجود بر سر راه بخش خصوصی را هموار و شرایط حضور آن‌ها را تسهیل کنیم.

وي افزود: داخلی سازی و استفاده از ظرفیت‌های داخل کشور كه مورد تأكيد رهبر معظم انقلاب است و در شهرك‌هاي صنعتي نيز به‌خوبي تبلور پيدا كرده، باید با نگاه ویژه‌ در دستور کار قرار گیرد.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنانش توجه به شرکت‌های دانش بنیان و کمک به رشد و توسعه آن‌ها را امری اجتناب ناپذیر دانست که باید هرچه بيشتر تقويت و توسعه يابد.

رسوليان اضافه كرد: در برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت، مسئولیت اجتماعي بنگاه‌های اقتصادی مورد توجه و تأكيد قرار گرفته است كه باید صنايع كوچك و متوسط هم نگاه ویژه‌ای به ابعاد اجتماعی فعاليت‌هاي خود داشته باشند.

وي ادامه داد: وقتی در منطقه‌ای یک بنگاه اقتصادی فعالیت می‌کند، مردم بومی آن منطقه باید از امکانات رفاهی متناسب برخوردار باشند و محرومیت زدایی امری بدیهی است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران خاطرنشان کرد: درخصوص حبس اراضي صنعتي نیز باید یک بازنگری اساسی انجام شود و زمین‌هایی که از سوی عده‌ای خریداری شده اما سال‌هاست در آن‌ها سرمایه گذاری انجام نشده است، به متقاضیان جدید واگذار شود.

رسوليان تصریح کرد: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به‌عنوان یک سازمان توسعه‌ای بر همكاري‌هاي بيشتر و تعاملات سازنده با بخش خصوصی تأكيد دارد.

وي از ارتقاء برنامه‌هاي حمايتي صنايع كوچك و تقويت زيرساخت‌هاي شهرك‌ها و نواحي صنعتي به‌عنوان اولويت‌هاي اصلي خود در مسئوليت راهبري سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران نام برد و اظهار امیدواري كرد با هم فكري و هم افزايي تمامي سرمايه انساني اين مجموعه، سازماني در تراز قرن جديد ساخته شود.

اجزاء زنجیره تأمین و مراکز تسهیل گر صنایع کوچک و متوسط با صنایع بزرگ توسعه مي‌يابد
رئيس هيأت عامل سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران نيز در بخش ديگر اين نشست ضمن قدرداني از مجموعه مديران و كاركنان سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برای نزدیک به دو سال همکاری صادقانه گفت: اگر در حال حاضر بیش از 850 شهرک و ناحیه صنعتی در کشور فعال و 45 هزار واحد تولیدی در این مناطق مشغول فعالیت است و شاهد حضور دوباره واحدهای راکد در بخش تولید هستیم، نتیجه تلاش همه همکاران ستادي و استاني اين سازمان است که با همه محدودیت‌ها، در انجام تعهدات خود مسئوليت پذير و ثابت قدم هستند.

محسن صالحی‌نیا افزود: سازمان صنایع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران به‌عنوان یک سازمان توسعه‌اي مادر تخصصی نقش عمده‌ای را در توسعه صنعتی کشور ایفا می‌کند و در تداوم و استمرار تولید نقش محوری دارد.

وي از ايفاي تعهدات برای تکمیل و ارتقاء زیرساخت‌هاي صنعتي به‌عنوان يكي از دغدغه‌ها و مسئوليت‌هاي اجتماعي مديران و كاركنان ستادي و استاني سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران نام برد كه همچنان باید با نگاه ویژه‌اي در اولويت كاري مسئولان باشد.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت از آمادگی سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران برای همکاری با سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در توسعه صنعتي كشور خبر داد.

صالحی‌نیا با تأکید بر تعامل سازمان‌های توسعه‌ای زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف هم افزایی ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها خاطرنشان کرد: این هم افزایی موجب تقویت اجزاء زنجیره تأمین و توسعه مراکز تسهیل گر صنایع کوچک و متوسط با صنایع بزرگ می‌شود.

وي همچنین تقویت زنجیره ارزش و استفاده از توان تجمعی و شبکه سازی واحدهای صنعتی کوچک را گام مهمي در تأمین نیازهای صنایع بزرگ کشور برشمرد.

300 پروژه زیرساختی در شهرك‌هاي صنعتي تا پايان سال جهش توليد افتتاح می‌شود
عضو هيأت مديره و سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران نیز در بخش ديگر اين نشست اظهار داشت: در خانواده بزرگ اين سازمان اتفاقات خوبی به وقوع پیوسته که در سنوات گذشته کمتر دیده شده است.

اصغر مصاحب افزود: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با داشتن یک ستاد شایسته و 31 زیرمجموعه پرتلاش دارای ظرفیت کم نظیر و جزو سازمان‌های خوب از نظر نیروی انسانی است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر 300 پروژه زیرساختی آماده بهره برداری در کشور داریم که طی 9 هفته تا پايان سال جهش توليد برخی از آن‌ها انتخاب و افتتاح می‌شوند.

به گفته معاون صنايع كوچك سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، به‌زودي یک مرکز خدمات فنآوري و کسب و کار نیز بعد از یک دهه در استان گیلان به بهره برداری خواهد رسید.

مصاحب همچنين از افتتاح دو فن بازار منطقه‌ای در استان‌های زنجان و مازندران در ایام دهه مبارک فجر خبر داد و گفت: یک فن بازار را هم در استان قم به بهره برداری خواهیم رساند.

وي از جشن خاتمه يكصد و دهمين پروژه توسعه خوشه‌اي كشور با عنوان آبزيان دريايي استان بوشهر نيز به‌عنوان يكي از برنامه‌هاي پيش‌بيني شده سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تا پايان سال جاري نام برد.

شايان ذكر است، طي حکمي از سوي وزير صنعت، معدن و تجارت، علي رسوليان به ‌سمت معاون وزير، رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران منصوب شد.

سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران در 75 روز گذشته با سرپرستي اصغر مصاحب عضو هيأت مديره و معاون صنايع كوچك اين سازمان و از آبان 1397 تا مهر 1399 با مديريت محسن صالحي‌نيا اداره مي‌شد، كه طي حکمي از سوي وزير صنعت، معدن و تجارت به سمت معاون وزير و رئيس هيأت عامل سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران منصوب شده بود.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1399/10/21  | ساعت: ١٣:٠٠ | شناسه: ١٢٧٦٦ | تعداد نمايش: 2106

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج