اخبار > انعقاد 7 تفاهم نامه همكاري، رونمايي از 6 سامانه‌ الكترونيكي، آغاز به کار ۸ نمایشگاه دائمی ساخت داخل و افتتاح ۵ پروژه عمرانی و 7 واحد توليدي در شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

در نشست گراميداشت روز ملی حمایت از صنایع کوچک صورت گرفت:

انعقاد 7 تفاهم نامه همكاري، رونمايي از 6 سامانه‌ الكترونيكي، آغاز به کار ۸ نمایشگاه دائمی ساخت داخل و افتتاح ۵ پروژه عمرانی و 7 واحد توليدي در شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور

روز ملی حمایت از صنایع کوچک در نشستي با حضور جمعي از مديران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گرامي داشته شد.

روز ملی حمایت از صنایع کوچک در نشستي با حضور جمعي از مديران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گرامي داشته شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، در نشست گراميداشت روز ملی حمایت از صنایع کوچک كه روز سه‌شنبه با حضور معاونان وزارت صنعت، معدن و تجارت، اعضاي هيأت مديره، مديرعامل، معاونان و مديران سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، 7 تفاهم نامه همكاري در زمينه حمايت از صنايع كوچك و متوسط امضاء و مبادله شد.

همكاري با معاونت نوآوري و تجاري سازي فنآوري معاونت علمي و فنآوري رئيس جمهور با موضوع توسعه فنآوري، تجاري سازي و توسعه استارتاپ‌هاي صنايع كوچك و متوسط، همكاري با بانك صنعت و معدن درخصوص پرداخت تسهيلات تلفيقي به طرح‌ها و واحدهاي صنعتي كوچك و متوسط و همكاري با سازمان بسيج مهندسين كشور در زمينه راه اندازي مجدد واحدهاي غيرفعال، افزايش ظرفيت واحدهاي فعال، عارضه يابي و اجراي پروژه بهبود، از جمله تفاهم‌ نامه‌هايي بودند كه در اين نشست به امضاي محسن صالحي‌نيا و پيمان صالحي، حسين مهري و علي اصغر شهبازي رسيد.

همچنين همكاري با معاونت تحقيقات، فنآوري و نوآوري دانشگاه آزاد اسلامي با موضوع آموزش، پژوهش، رويدادهاي استارتاپي و تجاري سازي ايده‌ها، همكاري با سازمان مديريت صنعتي در زمينه آموزش، پژوهش، مشاوره، نيازهاي فنآوري، رويدادهاي استارتاپي و كمك به عارضه يابي، همكاري با انجمن ماشين سازان صنايع غذايي ايران درخصوص تأمين نيازهاي فنآوري و ماشين آلات صنايع كوچك و متوسط و همكاري با مركز دائم صادرات ‌و سرمايه‌گذاري ايران با هدف كمك به توسعه صادرات صنايع كوچك و متوسط، از ديگر تفاهم‌ نامه‌هايي بودند كه در اين نشست با امضاي اصغر مصاحب و روح‌اله دهقاني فيروزآبادي، ابوالفضل كياني بختياري، مجتبي نائلي و عليرضا شيرمحمدي منعقد شد.

رونمايي از سامانه‌هاي درگاه خدمات الكترونيك سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران
در ادامه اين نشست، از 6 سامانه درگاه خدمات الكترونيك سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به نشاني eservice.isipo.ir در حوزه‌هاي واگذاري زمين، ميز خدمت، كلينيك كسب و كار، رفع نيازهاي فنآورانه، شناسايي خوشه‌هاي كسب و كار و پذيرش متقاضيان شركت در دوره‌هاي آموزشي انجمن همكاري‌هاي بين‌المللي آلمان (GIZ) رونمايي شد.

واگذاری الکترونیکی زمین یکی از سامانه‌هاي درگاه يكپارچه خدمات الکترونیکی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران است که پیش از این مراحل راه اندازی آن در تعدادی از استان‌ها به‌صورت آزمایشی آغاز شد و عملیات بهره برداری رسمی آن امروز به اجرا درآمد.

با راه اندازی این سامانه، سرمایه‌ گذاران می‌توانند بدون مراجعه حضوری به شركت شهرك‌هاي صنعتي استان‌ها، از آخرین اطلاعات و وضعیت واگذاری زمین در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور آگاه شوند.

آغاز به کار ۸ نمایشگاه دائمی ساخت داخل در شهرک‌های صنعتی کشور
در بخش ديگر اين نشست، ۸ نمایشگاه دائمی ساخت داخل با اولویت به‌هم رسانی توانمندی‌ها و نیازمندی‌های صنعتی کشور نيز از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح و آغاز به کار كرد.

با توجه به دستور ویژه سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر ضرورت راه‌ اندازی نمایشگاه‌های دائمی ساخت داخل با هدف معرفی توانمندی‌ها و نیازمندی‌های صنعتی در محل شهرک‌های صنعتی کشور و پیرو ابلاغ دستورالعمل اجرایی برنامه نهضت ساخت داخل در سال 13۹۹، امروز ۸ نمایشگاه دائمی نهضت ساخت داخل در استان‌های آذربایجان شرقی، البرز، بوشهر، خراسان رضوی، فارس، گلستان، مرکزی و همدان فعالیت رسمی خود را آغاز کردند.

در همین راستا، نمایشگاه دائمی ساخت داخل استان آذربایجان شرقی با مشارکت ۱۷ واحد صنعتی، شناسایی ۵۵ نیاز در رشته‌های صنعتی نساجی، سلولزی و فلزی به میزان ارزبری ۱۸۰ میلیون دلار فعالیت خود را آغاز کرد.

نمایشگاه استان البرز در شهرک صنعتی اشتهارد با مشارکت ۲۰ واحد و ۶۵ نیاز شناسایی شده درحوزه‌های سلولزی، قطعات‌ خودرو، شوینده، آرایشی و بهداشتی، شیمیایی، نساجی، فلزی، پلیمری و میزان ارزبری ۵۵ میلیون دلاری دائر شده است.

نمایشگاه دائمی ساخت داخل استان بوشهر در محل مرکز خدمات فنآوري و کسب و کار این استان با همکاری ۳۷ واحد صنعتی و شناسایی ۵۸ نیاز صنعتی در حوزه‌های صنایع غذایی، برق و الکترونیک، سلولزی، فلزی، شیمیایی و نساجی با امکان کاهش ارزبری ۸ میلیون دلاری فعالیت خود را آغاز نمود.

مشارکت ۶۰۰ واحد صنعتی با معرفی ۱۲۴ نیاز و ظرفیت کاهش ارزبری ۳۰۰ میلیون دلاری در حوزه صنایع نفت و گاز، فلزی، شیمیایی، برق و الکترونیک، قطعات خودرو، صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی، لاستیک و پلاستیک ظرفیت اولیه نمایشگاه ساخت داخل خراسان رضوی در محل شهرك فنآوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي شمال شرق كشور در این استان می‌باشد.

استان فارس نیز در محل شهرک فنآوری صنایع شیمیایی خود و با مشارکت ۱۰۰ واحد صنعتی و ۶۹ نیاز صنعتی در حوزه‌های صنایع شیمیایی، غذایی، فلزی، کانی غیرفلزی، قطعات خودرو و سلولزی، امکان کاهش ارزبری ۹۸ میلیون دلاری را فراهم نموده است.

مرکز خدمات فنآوري و كسب و كار شهرک صنعتی آق قلا در گلستان با مشارکت ۲۱ واحد صنعتی و ۴۲ نیاز صنعتی در حوزه‌های صنایع شیمیایی، غذایی، فلزی، کانی غیرفلزی، برق و الکترونیک اولین نمایشگاه ساخت داخل این استان را راه اندازی نموده است.

در استان مرکزی نیز اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی با همکاری ۳۰ واحد صنعتی و شناسایی ۲۰ نیاز صنعتی در حوزه‌های فلزی، شیمیایی، غذایی، قطعات‌ خودرو و کانی غیرفلزی، ظرفیت کاهش ارزبری حدود ۵۰ میلیون دلاری را فراهم کرده است.

همچنین استان همدان در اولین نمایشگاه ساخت داخل خود در محل شهرک فنآوری این استان با مشارکت 25 واحد صنعتی و شناسایی ۲۵ نیاز در حوزه صنایع شیمیایی، فلزی، برق و الکترونیک و قطعات خودرو امکان کاهش ارزبری ۱۲ میلیون دلاری را برای داخلی سازی این صنایع در داخل کشور فراهم نموده است.

در مجموع با مشارکت ۱۰۹۸ واحد صنعتی در ۸ استان ۵۸۰ نیاز صنعتی شناسایی و درخصوص کاهش ارزبری ۷۰۴ میلیون دلار کالاهای وارداتی و قطعات مورد نیاز براي همکاری با شرکت‌های توانمند و متقاضی ساخت داخل ارائه شده است.

افتتاح ۵ پروژه عمرانی و 7 واحد توليدي در 12 شهرك‌ و ناحيه صنعتي كشور
در ادامه اين نشست، از طریق ویدئو کنفرانس دفتر منطقه‌ای فن بازار استان کردستان، ۵ پروژه عمرانی و 7 طرح صنعتی افتتاح و از سرمایه ‌گذار برگزیده باز فعال سازی ۸ واحد صنعتی راکد در استان همدان نیز تقدیر شد.


تصفيه‌ خانه فاضلاب به ظرفيت 200 مترمكعب در شبانه روز  و شبكه جمع‌ آوري فاضلاب در شهرك صنعتي كوثر استان البرز، اجراي سيستم برگشت پساب تصفيه خانه فاضلاب در شهرك صنعتي يزد و تصفيه خانه فاضلاب در شهرك صنعتي اردكان استان يزد، فاز 12 مجتمع كارگاهي شهرك صنعتي زاهدان در استان سيستان و بلوچستان و تصفيه خانه فاضلاب شهرك صنعتي شهداي محمود آباد استان مازندران، از جمله پروژه‌هاي عمراني بودند كه در روز ملی حمایت از صنایع کوچک افتتاح شدند.

همچنين طرح توسعه واحد صنعتي "نايلون سفيد" با ظرفيت توليد سالانه 41 هزار تن كيسه فريزر و دستكش يك بار مصرف، سرمايه گذاري 5 ميليارد تومان و 10 هزار دلار و اشتغالزايي 50 نفر مستقيم و 200 نفر غيرمستقيم در شهرك صنعتي عباس آباد استان تهران؛ واحد صنعتي "كيان خاك ايرانيان" با ظرفيت توليد سالانه 110 هزار تن فرآوري بنتونيت، سرمايه گذاري 12 ميليارد تومان و اشتغالزايي 50 نفر در شهرك صنعتي خوسف استان خراسان جنوبي؛ واحد صنعتي "شركت تعاوني چاپ پويش" با ظرفيت توليد سالانه 72 ميليون عدد انواع ماسك سه لايه، سرمايه گذاري 20 ميليارد تومان و اشتغالزايي 15 نفر در شهرك صنعتي توس استان خراسان رضوي؛ واحد صنعتي "پارسيان قطعه سپهر" با ظرفيت توليد سالانه 2 ميليون عدد، سرمايه گذاري 7 ميليارد تومان و اشتغالزايي 30 نفر مستقيم و 10 نفر غيرمستقيم در شهرك صنعتي سمنان استان سمنان؛ واحد صنعتي "صنايع غذايي سجاد يكتا آريا" با ظرفيت توليد سالانه 6 هزار تن فرآورده‌هاي لبني، سرمايه گذاري 8 ميليارد و 256 ميليون تومان و اشتغالزايي 16 نفر در شهرك صنعتي زاهدان استان سيستان و بلوچستان؛ طرح توسعه واحد صنعتي "خزر الكترونيك" با ظرفيت توليد سالانه 6 دستگاه، سرمايه گذاري 10 ميليارد تومان و اشتغالزايي 20 نفر در شهرك صنعتي بابكان استان مازندران و واحد صنعتي "محمد نوري" با ظرفيت توليد روزانه 50 هزار عدد ماسك سه لايه حفاظتي پزشكي، سرمايه گذاري 2 ميليارد تومان و 100 هزار دلار و اشتغالزايي 60 نفر در شهرك صنعتي بيدك استان خراسان شمالي، طرح‌هاي صنعتي افتتاح شده در اين نشست مي‌باشند.

در پايان اين نشست نيز به‌صورت ویدئو کنفرانس، از عاملين برتر كنسرسيوم صادراتي آبزيان استان خوزستان، دبيرخانه پيمانكاري فرعي (SPX) تجهيزات نفت و گاز استان خوزستان، خوشه‌ كسب و كار بسته‌بندي عسل استان آذربايجان غربي، خوشه‌ كسب و كار سازندگان تجهيزات نفت، گاز و پتروشيمي و پالايشگاهي استان مركزي و استارتاپ پاور بانك سولار استان كرمانشاه با اهداء لوح و تنديس تقدير شد.

راه اندازی دوباره ۴۶۰ واحد توليدي غيرفعال در شهرک‌های صنعتی
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در نشست گراميداشت روز ملی حمایت از صنایع کوچک از راه اندازی دوباره ۴۶۰ واحد تولیدی غيرفعال در شهرک‌های صنعتی از ابتدای امسال تا کنون خبر داد.

محسن صالحی‌نیا اظهار داشت: امسال برای راه اندازی دوباره ۱۵۰۰ واحد تولیدی راكد در شهرک‌های صنعتی برنامه‌ریزی کرده‌ایم که تا کنون بیش از ۳۰ درصد آن اجرایی شد.

وی افزود: هم اکنون ۴۶ هزار واحد توليدي در شهرک‌ها و نواحی صنعتی كشور وجود دارد و ۳۵ هزار واحد هم درحال ساخت و ساز و طي مراحل پيش از بهره‌برداری هستند.

رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه كرد: هم اکنون ۸22 شهرک و ناحیه صنعتی، شامل 500 شهرک و 322 ناحیه صنعتی درحال بهره برداری است.

صالحي‌نيا ادامه داد: توسعه زیرساخت‌هایی مانند تأمین آب‏، برق، راه دسترسی، گاز و مخابرات از جمله اولویت‌های ما در شهرک‌ها و نواحی صنعتی است؛ ضمن این‌که توسعه صنعتی، تأمین مالی و حمایت از سرمایه گذاری، توسعه بازار و فعالیت‌های صادراتی و توسعه بنگاه‌ها از جمله هدف گذاری‌های ما در بخش حمايت از صنایع کوچک است.

اکثر بنگاه‌های کوچک و متوسط مشکل تقاضا ندارند
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت نيز در اين نشست با بيان این‌که حدود 95 درصد از بنگاه‌های اقتصادي كشور، صنایع کوچک و متوسط هستند، اظهار داشت: 27 درصد از ارزش افزوده بخش صنعت به‌صورت مستقیم و حدود 40 درصد از این ارزش افزوده به‌صورت غیرمستقیم مربوط به صنایع کوچک و متوسط است.

مهدي صادقی نیارکی با بیان این‌که وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه صنایع کوچک و متوسط چندین پروژه تعریف کرده است، افزود: احیاء واحدهای راکد مهمترین موضوع در این خصوص است که از حدود 9 هزار بنگاه راکد مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، برای فعال سازی 1500 واحد در سال 1399 هدف گذاری شده است و طبق آخرین آمار بيش از 460 واحد از این واحدها به مدار تولید بازگشته است.

وي تأمین مواد اولیه (داخلی و وارداتی) به‌عنوان رکن اصلی فعالیت SMEها را دومین هدف وزارت صنعت، معدن و تجارت دانست و اضافه کرد: ساماندهی زنجیره فولاد و پتروشیمی توسط این وزارتخانه دنبال می‌شود.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که در حال حاضر اکثر بنگاه‌های کوچک و متوسط مشکل تقاضا ندارند، تصریح کرد: کالاها به‌خوبی تولید و در بازار عرضه می‌شود.

سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران و شركت‌هاي استاني تابعه آن هم‌اینک با دارا بودن 500 شهرک و 322 ناحیه صنعتی و 3 منطقه ويژه اقتصادي درحال بهره‌برداری، 65 شهرک و ناحیه صنعتی تخصصي، 6 شهرک فنآوری، 37 مرکز خدمات فنآوری و کسب و کار، 2 مجتمع فنآوري اطلاعات و خدمات نرم‌افزاري، 85 هزار و 874 قرارداد منعقده و بهره‌برداری از 45 هزار و 912 واحد صنعتی و 3 هزار و 58 واحد كارگاهي، زمينه اشتغال مستقیم 935 هزار و 868 نفر را در سراسر كشور فراهم كرده است.

از سال 1393 به مناسبت پنجاهمین سالروز تأسیس سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران و بنا به تصویب شورای فرهنگ عمومی کشور، 21 مرداد در تقویم رسمی کشور به‌عنوان "روز حمایت از صنایع کوچک" نامگذاری شده است.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1399/05/21  | ساعت: ١٣:٠٠ | شناسه: ١١٢٨٣ | تعداد نمايش: 2544


خروج