اخبار > جهش تولید با بهبود محیط کسب ‌و کار و مشارکت دادن مردم در اقتصاد محقق مي‌شود
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

مقام معظم رهبری در ارتباط تصویری با هفت مجموعه تولیدی تأکید کردند:

جهش تولید با بهبود محیط کسب ‌و کار و مشارکت دادن مردم در اقتصاد محقق مي‌شود

مقام معظم رهبری روز چهارشنبه به مناسبت هفته‌ کار و کارگر، در ارتباط تصویری مستقیم و سه‌ ساعته با هفت مجموعه تولیدی، ضمن تأکید بر نقش و اهمیت جایگاه کارگر و وظایف متقابل کارگر و کارفرما در افزایش کمی و کیفی تولید و ایجاد ثروت در یک اقتصاد سالم، به بیان نکاتی درخصوص علت نامگذاری امسال به عنوان سال جهش تولید و الزامات تحقق این شعار و بخش هایی که باید بر آن ها تمرکز ویژه شود، پرداختند و وظایف مسئولان در این عرصه را بیان کردند.

مقام معظم رهبری روز چهارشنبه به مناسبت هفته‌ کار و کارگر، در ارتباط تصویری مستقیم و سه‌ ساعته با هفت مجموعه تولیدی، ضمن تأکید بر نقش و اهمیت جایگاه کارگر و وظایف متقابل کارگر و کارفرما در افزایش کمی و کیفی تولید و ایجاد ثروت در یک اقتصاد سالم، به بیان نکاتی درخصوص علت نامگذاری امسال به عنوان سال جهش تولید و الزامات تحقق این شعار و بخش هایی که باید بر آن ها تمرکز ویژه شود، پرداختند و وظایف مسئولان در این عرصه را بیان کردند.
 
به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تبریک هفته کارگر به همه کارگران و زحمتکشان، شنیدن گزارش های امیدبخش از تولید را شیرین و جذاب خواندند و با تأکید بر انتشار عمومی این گزارش ها گفتند: رفع مشکلات جامعه کارگری یکی از مسائل مهم است که باید نسبت به آن اهتمام شود.
 
ایشان بخش اول سخنان شان را به مسائل کارگری اختصاص دادند و با تقسیم‌بندی مفهوم کار در نگاه اسلامی به "کار عمومی" و "کار اقتصادی" افزودند: کار به معنای عمومی همه انواع کار را شامل می شود و در قرآن کریم و روایات نیز تأکید بر تلاش و انجام عمل صالح و به سرانجام رساندن کار است که البته یکی از مشکلات ما در کشور، نیمه ‌تمام ماندن کارهاست.
 
رهبر انقلاب اسلامی تشویق اسلام به کار عمومی را نقطه‌ مقابل انتظار غلط و نابه‌جای "مفت ‌خواری" و "مفت ‌جویی" دانستند و گفتند: اسلام در معنای اقتصادی نیز بر کار تأکید دارد همچنان ‌که پیامبر اکرم(ص) دست کارگر را می بوسد و می فرماید خداوند کسی را که کار را محکم و با احساس مسئولیت انجام دهد، دوست می دارد.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هدف اقتصاد کشور را تولید ثروت و تقسیم عادلانه آن بین آحاد مردم خواندند و افزودند: برای رسیدن به اقتصاد سالم، کارگر یکی از ستون های اصلی و از عوامل درجه یک تولید ثروت در کشور است.
 
ایشان کارگر ماهر و نوآور را موجب افزایش کیفیت کار دانستند و گفتند: بنابراین بنگاه‌های اقتصادی و کارفرمایان باید دانش و مهارت نیروی کار و سهم آن را از عواید بنگاه‌های اقتصادی افزایش دهند و کارگر نیز با احساس مسئولیت بیشتر و بدون سهل ‌انگاری عمل کند.
 
رهبر انقلاب اسلامی "کارگر" و "کارفرما" را دو ستون اصلی رشد و پیشرفت اقتصادی خواندند و با اشاره به شکایت برخی افراد از مصوباتی که نظر کارگر در آن ها ملاحظه نشده است، افزودند: این مقررات حتماً باید با نگاه عادلانه تنظیم شود.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اهتمام به حقوق نیروی کار از جمله "دستمزد عادلانه و پرداخت منظم و بدون تأخیر آن، امنیت شغلی، بیمه، آموزش، خدمات رفاهی و بهداشت و درمان" را مورد تأکید قرار دادند و گفتند: در دنیای کنونی و تحولات پرسرعت فنآوری، یادگیری مداوم آموزشی و استفاده از تجربیات قبلی برای مجموعه‌های تولیدی و کارگران آن ها یک ضرورت است تا با ارتقاء بهره‌وری و کیفیت تولید، رونق اقتصادی افزایش یابد.
 
ایشان با اشاره به تأثیرگذاری کارگران در تحولات سیاسی دو قرن گذشته‌ دنیا، نقش کارگران کشورمان در پیروزی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و حوادث گوناگون را بسیار برجسته دانستند و افزودند: کارگران از همراه‌ترین قشرها در تحقق اهداف انقلاب بوده‌اند و پیوند آن ها با نظام جمهوری اسلامی یک پیوند دائمی است. البته این پیوند عمیق، وظایف مسئولان در هر سه قوه را برای حل مشکلات کارگران افزایش می دهد.
 
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه به موضوع "جهش تولید" به عنوان شعار سال اشاره کردند و با اشاره به فرصت کافی که تا پایان سال برای تحقق این شعار وجود دارد، نکاتی را درخصوص آن بیان کردند.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مقوله تولید در اقتصاد کشور را همچون سیستم ایمنی و دفاعی بدن انسان دانستند و گفتند: همان ‌گونه که نقش سیستم ایمنی بدن در مقابله با ویروس‌ها بسیار مهم است، اگر تولید مناسب و رو به ‌رشد باشد، می تواند پیکره اقتصادی کشور را در مقابل ویروس‌های طبیعی و ویروس‌های دست‌ساز همچون تحریم و یا نوسانات قیمت نفت و تکانه‌های مختلف محافظت کند.
 
ایشان با تأکید بر این که تولید، عامل اصلی شکل‌گیری یک اقتصاد ملی و قوی است، افزودند: تولید علاوه بر این که برای اقتصاد کشور حیاتی است، از لحاظ سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نیز تأثیرهای زیادی دارد، به ‌گونه‌ای که توانایی یک ملت در تولید نیازهای اساسی خود، به آن ملت اعتماد به نفس و احساس عزت خواهد بخشید و زمینه‌ساز رفاه عمومی جامعه، افزایش تولید ناخالص ملی و افزایش صادرات و تأثیرگذاری فرهنگی صادرات کالاهای داخلی در کشورهای دیگر خواهد شد.
 
رهبر انقلاب اسلامی روند فعلی تولید در کشور را برای جبران عقب‌ماندگی‌ها ناکافی دانستند و با تأکید بر لزوم توسعه و تقویت بیشتر تولید، نکاتی را درخصوص جهش تولید و راه‌های تحقق آن در شرایط کنونی بیان کردند.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی از مسائل مهم برای تحقق جهش تولید را مشارکت دادن مردم در اقتصاد از طریق استفاده از استعدادها و ظرفیت های گوناگون مردم برشمردند و افزودند: در این زمینه سه قوه وظایف مهمی دارند که اگر به این وظایف عمل نشود، جهش تولید اتفاق نمی‌افتد.
 
ایشان حمایت از تولید و تولید کننده را اصلی‌ترین وظیفه‌ مسئولان دانستند و تأکید کردند: حمایت از تولید فقط به معنای تزریق نقدینگی نیست، بلکه باید با برداشتن موانع، میدان را برای سرمایه‌گذار، صاحب فکر و تولید کننده باز کرد.
 
رهبر انقلاب اسلامی به برخی از مصادیق برداشتن موانع اشاره کردند و گفتند: حذف مقررات دست ‌و پاگیر، مبارزه‌ جدی با قاچاق کالا، مقابله با واردات بی‌رویه، مبارزه با فساد مالی و فساد اداری، رعایت حقوق مالکیت معنوی، مقابله با سفته ‌بازی‌ها و سوداگری‌های زیان‌بخش، و معافیت های مالیاتی در موارد ضروری و وضع مالیات در موارد لازم همچون ثروت های بادآورده از جمله کارهای ضروری است که باید سه قوه نسبت به آن اهتمام بورزند.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای قضایای اخیر مربوط به ویروس کرونا و پای کار آمدن همه‌ ظرفیت های کشور برای تولید اقلام بهداشتی از جمله ماسک را نمونه بارزِ باز کردن میدان و حمایت از تولید خواندند و افزودند: علت این که در تولید ماسک توانستیم در مدت کوتاهی به ظرفیتی دست پیدا کنیم که بیشتر از نیاز کشور است، برطرف شدن موانع از جانب دولت و باز شدن میدان برای حضور دستگاه‌های مختلف و حتی مردم در عرصه‌ تولید ماسک بود.
 
ایشان با تأکید بر این که بهبود محیط کسب ‌و کار یکی از موارد ضروری برای تحقق جهش تولید است، گفتند: بر اساس بررسی‌های کارشناسی وزارت امور اقتصادی و دارایی، اگر دو اقدام "ایجاد پنجره واحد صدور مجوزها" و "تشکیل دادگاه‌های تجاری برای رفع اختلافات اقتصادی" انجام شود، جایگاه کشور از لحاظ شاخص کسب‌ و کار چهل تا پنجاه رتبه ارتقاء خواهد یافت.
 
رهبر انقلاب اسلامی به موضوع "ممنوعیت واردات" به عنوان یکی از زمینه‌های جهش تولید اشاره و خاطرنشان کردند: ما با واردات مخالف نیستیم، اما تأکید داریم محصولی که در کشور تولید می شود و یا امکان تولید دارد، وارد نشود.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: در برخی مواقع، برخی دستگاه‌های اجرایی به بهانه‌هایی به دنبال باز کردن راه واردات بی‌مورد هستند. به عنوان مثال می گویند برای این که کیفیت خودروی داخلی ارتقاء یابد، باید خودروی خارجی وارد شود، درحالی که باید کیفیت خودروی داخلی از راه‌های دیگر افزایش یابد و نه از طریق واردات خودروهای خارجی و به خاک سیاه نشاندن تولید داخلی.
 
ایشان با تأکید بر اهمیت جهش کیفی در کنار جهش کمی، موضوع افزایش امید به کار و تلاش را در کشور بسیار مهم خواندند و گفتند: متأسفانه عده‌ای در کشور به‌طور دائم می گویند "نمی شود و نمی توانیم"، درحالی که "می توانیم" و دلیل آن هم این است که ما وقتی می توانیم یک ماهواره ‌بر را با سرعت ۷۵۰۰ متر بر ثانیه به فضا پرتاب کنیم و ماهواره را در مدار قرار دهیم، و یا در صنایع دفاعی، آن پیشرفت های بزرگ را داشته‌ایم، پس در تولید هم می توانیم به جهش دست پیدا کنیم.
 
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: آن ذهن و فکری که می تواند ماهواره را تولید کند و چند صباح دیگر برای ارسال ماهواره در مدار ۳۶ هزار کیلومتری هدف‌گذاری کند، قطعاً چنین روحیه‌ ابتکار و خلاقیتی برای تولید خودرو با مصرف ۵ لیتر بنزین در یکصد کیلومتر و در دیگر بخش های تولید نیز وجود دارد.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس به برخی بخش ها که باید در جهش تولید به آن ها اهمیت و اولویت داده شود، اشاره کردند و گفتند: توسعه‌ ظرفیت پالایشگاهی همچون ساخت پالایشگاه میعانات در بندرعباس و مجتمع پالایشگاهی سیراف، اجرای طرح های پتروشیمی که منجر به افزایش چند برابری تولید محصول خواهد شد، طرح های کشاورزی به خصوص تمرکز بر تولید محصولات اساسی همچون گندم، دانه‌های روغنی، گیاهان دارویی و آبزیان و خودکفایی در این عرصه‌ها با استفاده از شیوه‌های آبیاری مدرن، تمرکز بر زیرساخت‌ها به خصوص حمل‌ و نقل ریلی، توجه ویژه به قطعه‌ سازی و تمرکز به بخش معدن که بسیار هم عقب‌ ماندگی داریم، بخش هایی هستند که باید در موضوع جهش تولید مورد اهتمام ویژه قرار گیرند.
 
ایشان یکی دیگر از بخش هایی را که باید در موضوع جهش تولید به آن نگاه ویژه‌ای شود، بخش دارو و واکسن دانستند و افزودند: اکنون در کشور درخصوص تولید دارو و واکسن برای مقابله با ویروس کرونا، کارهای تحقیقاتی خوبی انجام شده است و چه بسا دانشمندان خوب و جوان و محققان کارآمد ما بتوانند زودتر از کشورهای دیگر موفق به تولید دارو و واکسن برای مقابله با کرونا شوند.
 
رهبر انقلاب اسلامی، زنجیره پوشاک، کفش و لوازم خانگی را یکی از ظرفیت های مهم و ریشه‌دار کشور خواندند و گفتند: برای تحقق جهش تولید باید بر این زنجیره تمرکز جدی شود و از واردات این محصولات جلوگیری شود.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به یک اقدام ناپسند در تولید پوشاک نیز اشاره کردند و افزودند: با این که کشور همواره در تولید پوشاک باکیفیت سرآمد و صاحب قدمت است، اما برخی تولید کنندگان بر روی تولیدات خود برچسب تولید خارج می زنند که این کار غلط است.
 
ایشان تأکید کردند: به لطف خداوند حرکت تولید در کشور آغاز شده است، اما ادامه این حرکت معمولی، مشکلات کشور را حل نخواهد کرد و نیازمند یک حرکت مضاعف و یک جهش هستیم که در این عرصه نیز جوان های آماده ‌به ‌کار و عناصر مبتکر بسیارند و باید میدان برای ورود آنان مهیا شود.
 
رهبر انقلاب اسلامی در پایان اظهار امیدواری کردند شرایط جدید پیش ‌آمده بعد از شیوع کرونا در کشور و گسترش روحیه‌ همکاری میان مردم برای تأمین نیازها، زمینه‌ساز کارهای نو و تحولات در عرصه‌های اقتصادی کشور باشد.
 
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، ارتباط تصویری با هفت مجموعه‌ تولیدی در صفادشت (استان تهران)، ورزقان (استان آذربایجان شرقی)، زنجان، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، پاکدشت (استان تهران)، شهرک صنعتی پرندک (استان مرکزی) و روستای به‌آباد مشهد برقرار شد.
 
در این برنامه که وزرای نیرو، صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی نیز حضور داشتند، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارشی از اقدامات دولت در بخش تولید و همچنین برنامه‌های آن برای صیانت از اشتغال در شرایط کرونا بیان کرد و از یک کارگر نمونه تقدیر شد.
 
در ادامه‌ این برنامه، آقایان: صمدی رئیس هیأت مدیره‌ شرکت اَورَند پیشرو و مصطفی بازیار کارگر نمونه‌ سال مستقر در این شرکت، سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی مس ایران و فیروزکوهی کارگر معدن مس، ظهیری مدیرعامل شرکت ایران ترانسفو، نجات ‌بخش رئیس هیأت مدیره شرکت دانش‌ بنیان بهیار صنعت سپاهان، فتاحی مدیرعامل شرکت تولیدات لوازم خانگی امرسان، فیهمی‌ پور مدیرعامل شرکت تعاونی تولیدی نویدکاران، رزم ‌حسینی استاندار خراسان رضوی و صبوری از مزرعه‌ نمونه صبوری، گزارش هایی از وضعیت تولید، دستاوردها و مشکلات واحدهای تولیدی خود و پیشنهادهایی برای حل مشکلات و تحقق شعار سال بیان و بر این نکات تأکید کردند:
 
- لزوم سرمایه‌گذاری برای افزایش ظرفیت تولیدی پتروشیمی‌های داخلی برای تأمین مواد اولیه صنایع و کاهش واردات
- تسریع در ارائه تسهیلات بانکی، ارزی و امور گمرکی برای واردات مواد اولیه‌ مورد نیاز صنایع
- ممانعت از ورود هرگونه کالا و ترانسفورماتور دارای تولید داخل
- لزوم کاهش مجوزها و مقررات دست‌ و پاگیر و ایجاد انگیزه برای ورود سرمایه‌گذاران و کارآفرینان
- مزایا و امکانات بی‌نظیر اقتصاد دانش‌ بنیان برای جهش تولید و نزدیک شدن به الگوی اقتصاد مردمی در بخش تولید
- ضرورت هدف‌گذاری دقیق تسهیلات دولتی برای اصابت به تولید کنندگان واقعی با توجه به کمبود سرمایه در گردش واحدهای دولتی
- لزوم اتخاذ روش مناسب خرید تضمینی محصولات کشاورزی با نرخ مشخص برای جلوگیری از ریسک در انتخاب محصول برای کشت
- ضرورت بها دادن به جوانان تحصیل کرده روستایی و تشویق و حمایت از آن ها برای ماندن در روستا و توسعه‌ کشاورزی صنعتی
- لزوم به‌روزرسانی ماشین‌آلات کشاورزی برای افزایش تولید
 

تاريخ: 1399/02/17  | ساعت: ١٦:٢٩ | شناسه: ١٠٢١٥ | تعداد نمايش: 2405


خروج