معرفی استان
 

معرفي استان بوشهر


استان بوشهر با وسعت ۲۳۱۹۷ کیلومتر مربع، در جنوب غربی ایران و در حاشیه شمالی خلیج فارس قرار دارد.این استان از شمال با استان خوزستان و قسمتی از استان کهگیلویه و بویر احمد، از جنوب به خلیج فارس و قسمتی از استان هرمزگان، از شرق به استان فارس و از مغرب به طول ۹۳۷کیلومتر با خلیج همجوار است.این استان دارای ۹ شهرستان و ۱۱ بندر فعال می باشد که مهمترین بنادر آن شامل بوشهر، عسلویه، خارگ، گناوه و دیر می‌باشد. استان بوشهر به لحاظ موقعیت ویژه جغرافیایی طبیعی از جمله ساحل طولانی، دسترسی به آب های آزاد بین المللی، منابع غنی فرآورده های دریایی، امکانات مربوط به پرورش آبزیان به ویژه میگو، وجود تاسیسات بندری مناسب، کشت وسیع نخیلات و تولید بیش از ۱۳۰ هزار تن محصول خرما، ذخایر و منابع غنی نفت گاز در پارس جنوبی(بزرگترین میدان گازی جهان)، وجود بزرگترین پایانه نفتی کشور در جزیره خارگ، پالایشگاه گاز جم و پتروشیمی جزیره خارگ و دهها پالایشگاه در حال احداث، وجود منابع غنی معدنی، جذابیت های گردشگری و...از پتانسیل های اقتصادی و ثروت های طبیعی ارزشمندی برخوردار می باشد به نحوی که ۴۰ درصد ذخایر انرژی ایران را به خود اختصاص داده و پایتخت انرژی ایران نامیده می‌شود.همچنین علاوه بر توانمندی های اقتصادی،استان بوشهر دارای ۱۹ شهرک و ناحیه صنعتی ۴منطقه ویژه اقتصادی در یک موقعیت جغرافیایی ممتاز به لحاظ نزدیکی به بازارهای هدف،مبادی صادرات و واردات کالاها و زیرساخت های صنعتی است که مجموعه این عوامل زمینه ساز فرصت بر جسته و پر بازده سرمایه گذاری در بخش های مختلف از جمله صنایع بالا دست و پایین دست نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع انرژی بر، صنایع فرآوری مواد معدنی، عمل آوری آبزیان، خرما و...می باشد.

برق :

علاوه بر نیروگاه های سوخت فسیلی تولید برق کنگان ، بوشهر و خارک که درحال حاضر بخشی از برق مورد نیاز استان را تأمین می کند ، نیروگاه اتمی بوشهر با ظرفیت تولید بیش از هزار مگاوات برق و نیروگاه های گازی عسلویه و گناوه در مجموع ۲۵۰۰ مگاوات برق را به ظرفیت تولید استان اضافه می کنند .

نفت وگاز :

قرار داشتن ۷۰ درصد منابع گازی کشور در استان و پروژه عظیم پارس جنوبی ، میدان گازی پارس شمالی ، پالایشگاه فجر(ولیعصر کنگان) ، مجتمع پتروشیمی خارک و پتروشیمی کاوه ( بزرگترین واحد متانول دنیا) ، برخورداری از ۱۳ درصد ظرفیت تولید نفت در مناطق خشکی و ۷۰ درصد تولید نفت فلات قاره کشور
عمده ترین ظرفیت های استان در حوزه نفت و گاز می باشند .

آب :‌

عمده ترین منبع تأمین آب شرب استان چشمه ساسان کازرون است که از طریق ۴۰ حلقه چاه ، آب مورد نیاز منطقه را تأمین می‌نماید. همچنین ۸ رودخانه بزرگ فصلی و دائمی نیز در استان بخشی از مصارف کشاورزی منطقه را پوشش می دهند . از طرف دیگر با احداث سد بزرگ مخزنی چم شیر بر روی رودخانه زهره بالغ بر ۱۱۲ هزار هکتار اراضی مستعد کشاورزی تحت پوشش این سد آبیاری و احیاءخواهند شد . سد بزرگ رئیسعلی دلواری با حجم ۶۸۵ میلیون متر مکعب به بهره برداری رسیده و با بهره برداری از خط دوم انتقال آب سدکوثر ، ‌نیاز استان و بخشی از استان هرمزگان در زمینه آب شرب و صنعتی مرتفع شده است .

آموزش :

وجود ۱۶ مرکز آموزش عالی ،مراکز آموزش فنی و حرفه ای و مؤسسات تحقیقاتی صنعتی با ظرفیت پذیرش بیش از ۲۰ هزار دانشجو نقش مهمی در تأمین نیروی انسانی متخصص مورد نیاز بخش های اقتصادی استان و مناطق همجوار را ایفا می کند.